Łazienka dla singla

Młodzi Polacy coraz częściej zamiast tradycyjnej kawalerki poszukują mieszkań 2-pokojowych o niewielkim metrażu. Takie mieszkania mają nawet 35-37 mkw. i nawet jeśli są optymalnie zaprojektowane, najczęściej mają niewielkie łazienki. Jak urządzić łazienkę dla jednej osoby, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń i możliwości?

Kąpiel

Najważniejszy dylemat związany z łazienką, przed jakim staje singiel – młody właściciel mieszkania, to kwestia wyboru pomiędzy wanną a prysznicem. Aquaform, wiodący producent kabin prysznicowych, mebli łazienkowych, wanien, brodzików i parawanów nawannowych, ma w swojej ofercie wanny już od długości 136 cm (asymetryczna wanna Cordoba). Jeśli mamy miejsce na wannę, warto wybrać model niewielki, dopasowany do długości ściany czy wnęki, jaką dysponujemy. Często wybieranym modelem wanny do niewielkiej łazienki jest Arcline, wanna dostępna w długościach 140, 150, 160 i 170 cm. Jest to wanna klasyczna, zaprojektowana z myślą nie tylko o wymiarach współczesnych mieszkań i domów, ale przez wszystkim o ergonomii – mówi Anna Kaczmarek z Aquaform. Jeśli mamy problem, co wybrać – wannę czy prysznic, kompromisem może być zamontowanie parawanu, który elegancko oddzieli a nawet zamknie przestrzeń natryskową – dodaje Anna Kaczmarek.

Jeśli w grę wchodzi tylko kabina prysznicowa, głównym kryterium wyboru będą tutaj po prostu wymiary pomieszczenia. Najlepszym sposobem na dopasowanie optymalnego modelu kabiny jest rozrysowanie planu łazienki. W przypadku niewielkich wnętrz najczęściej miejsce natrysku wyznacza układ instalacji wodno-kanalizacyjnych, ale zdarza się, że nawet niewielka zmiana, jak zastosowanie ścianki oddzielającej przestrzeń natryskową i drzwi kabinowych stworzy praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Do niewielkich łazienek polecamy kabiny narożne, półokrągłe, drzwi kabinowe montowane we wnęce lub ze ścianką, możliwości jest naprawdę wiele – mówi Anna Kaczmarek.

Amsterdam_czarny

Przechowywanie

Jeśli z łazienka jest przeznaczona dla jednej osoby, nie musimy tworzyć dużej przestrzeni do przechowywania, najczęściej wystarczy szafka podumywalkowa oraz dodatkowy mebel typu wysoka szafka lub kontener, który w zależności od potrzeb można przesunąć w dowolne miejsce łazienki. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo małe, warto rozważyć zastosowanie szafki z lustrem, oraz szafki podumywalkowej z szufladami, które pomieszczą więcej niż klasyczny mebel z drzwiami.

Singiel przynajmniej przez jakiś czas będzie zapewne mieszkał sam, dlatego urządzając łazienkę może kierować się swoimi upodobaniami i gustem. Aquaform proponuje aż 12 kolekcji mebli, w których możemy wybierać różne wersje kolorystyczne. Jeśli marzy nam się rozświetlona, elegancka łazienka, odpowiednie wrażenie sprawią meble z gładkimi frontami o wysokim połysku – mówi Anna Kaczmarek. Jeśli chcemy mieć łazienkę przytulną, ciepłą, odpowiednie będą meble w kolorze drewna, np. dębu – dodaje. Dla chcących podkreślić swoją indywidualność i wyrazistość, producent proponuje meble w zdecydowanych, mocnych kolorach, jak fiolet, antracyt, a nawet czerń.