Siłownia w domu – jak urządzić?

Siłownia w domu

Siłownia w domu? Ktoś może powiedzieć, że w dobie, kiedy profesjonalne siłownie są praktycznie na każdej ulicy, nie ma potrzeby urządzać jej w domu. Ostatnie miesiące, które w związku z pandemią spędzaliśmy w domu, nauczyły nas, że najlepiej być samowystarczalnym. Oczywiście najprawdopodobniej domowa siłownia nie będzie miała tylu urządzeń, co profesjonalna, ale na pewno jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które jednak nie porzuciły marzeń o doskonałej sylwetce. Adaptacja pomieszczenia, zakup podstawowego sprzętu do ćwiczeń, powinny zwrócić się w ciągu roku, dwóch lat, a właściciel nie będzie musiał tracić pieniędzy na karnety i czasu, na dojazd do siłowni.

Miejsce na siłownię w domu

Jeśli siłownia jest planowana na etapie budowy domu, to najlepiej jest wybrać pomieszczenie na strychu, blisko garażu lub w piwnicy. Oczywiście lokalizacja może być też inna, ale wtedy pomieszczenie powinno być dokładnie izolowane specjalnymi gumowymi matami, które nie tylko wyciszą odgłosy ćwiczeń, ale i odkładanych, ciężkich przecież, przyrządów. Maty mają również właściwości antypoślizgowe, co w przypadku siłowni ma znaczenie. Pomieszczenie na siłownię nigdy nie będzie tak duże jak w przypadku obiektu profesjonalnego. Minimalna powierzchnia powinna wynosić 2,5×3 m, dlatego dobrym pomysłem jest urządzanie domowej siłowni w piwnicy, gdzie tego miejsca jest stosunkowo dużo. Ważne, by takie pomieszczenie było wyposażone w sprawny system wentylacyjny. Istotne są nie tylko okna, ale kratki wywiewne, nawiewniki.

Rysunek techniczny – dobry początek

Jeśli przy urządzaniu siłowni inwestor nie korzysta z pomocy profesjonalnej firmy, na początek musi sporządzić tzw. rysunek techniczny. Na rysunku powinny być uwzględnione wymiary pomieszczenia w metrach kwadratowych, wysokość ścian, a także gabaryty urządzeń, które planowane są w siłowni. Przyrządy do ćwiczeń są czasami dość duże i nie można być zaskoczonym, że zakupiony przyrząd nie mieści się w pomieszczeniu. Wykonując rysunek techniczny należy pamiętać, że między urządzeniami powinna być określona odległość zapewniająca bezpieczeństwo. Należy też uwzględnić grubość materiałów zabezpieczających ściany i podłogę. Dobrym pomysłem jest dołączenie kosztorysu.

O czym nie można zapomnieć?

Nie jest łatwo samodzielnie motywować się do ćwiczeń. Siłownia powinna więc być miejscem, gdzie czujemy się komfortowo. Nawet, jeśli urządzona jest w piwnicy, do pomieszczenia powinno być wpuszczone dużo światła. Jeśli nie może być to światło naturalne, należy pomyśleć o dobrym oświetleniu, np. halogenami. Pomieszczenie powinno być jasne, eleganckie. Dobrze jest zainwestować w dobre maty maskujące w ciepłych kolorach. W dużej siłowni warto wydzielić dodatkową sferę relaksu. Do każdego urządzenia powinien być swobodny dostęp. Hantle i inne używane akcesoria powinny był przechowywane w jednym miejscu, specjalnie do tego przeznaczonym.

Jakie wyposażenie siłowni?

To, jakie urządzenia zostaną zakupione, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb inwestora. Niektórym zależy na budowaniu masy, innym na treningu cardio, a jeszcze inni chcą spalić zbędne kalorie i nabrać kondycji. Wyposażenie nie musi kosztować dużo. Są przyrządy jak: piki gimnastyczne, skakanki, gumy do ćwiczeń, których koszt jest niewielki. Są oczywiście urządzenia znacznie droższe, ale przecież można je odkupić taniej, korzystając np. z ofert siłowni pozbywających się starszego sprzętu. W domowej siłowni dobrze sprawdza się bieżnia dla lubiących trening dynamiczny lub orbitrek pozwalający na odbudowę zaniedbanej kondycji. Można też zainstalować poręcze do pompek i ławeczkę.

Korzyści z siłowni w domu

Siłownia w domu to same korzyści. Zapracowane osoby nie muszą nigdzie dojeżdżać. Wszystkie podstawowe urządzenia są na miejscu. Wystarczy chwila przerwy, by ćwicząc na siłowni poprawić kondycję, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii. Koszty niewielkiej siłowni zwrócą się już po roku.

Artykuł sponsorowany