Online czy stacjonarnie – jak kupować meble by potem nie żałować?

Zakupy wyposażenia do domu, w tym mebli coraz częściej robimy przez Internet. Jest jednak ciągle wielu tradycjonalistów, którzy tego rodzaju zakupy wolą robić stacjonarnie. Dziś zastanowimy się, która opcja jest lepsza i przedstawimy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Czego oczy nie widzą, jest niewiadomą

Pierwszą kwestią, jaką podniosą zwolennicy zakupu mebli w sklepie stacjonarnym jest fakt, że widzą go przed sobą w trójwymiarze, a nawet mogą go dotknąć. Przyglądając się meblom bliska mogą dostrzec wszystkie szczegóły, sposób wykonania czy ewentualne niedoróbki. Jeśli chodzi o meble tapicerowane, to od razu widać jakość materiału, a także sposób wykończenia. Można sprawdzić rodzaj zastosowanych sprężyn, a w przypadku mebli z funkcją spania także sprawdzić sposób rozkładania. Jednak czy to, że widzimy meble sprawia, że są one lepszej jakości niż te dostępne online? – Oczywiście nie! Wszak wykonane są z tych samych materiałów, czyli najczęściej płyty meblowej laminowanej albo płyty mdf. Tapicerki też niczym się nie różnią, a to, że nie można dotknąć materiału nie jest żadną przeszkodą, a to dlatego, że…

Dokładny opis i zdjęcia pomogą w dokonaniu właściwego wyboru 

To, że nie można zobaczyć mebli online nie jest żadną trudnością, wszak można przeczytać dokładny opis i obejrzeć wysokiej jakości zdjęcia. Na nich widać mebel w trójwymiarze. Dostrzega się także szczegóły takie jak rysunek drewna, czy matowa lub połyskująca struktura frontów. Otrzymujemy też informacje o tym, że bryły są dodatkowo wzmocnione i zabezpieczone np. materiałem ABS. Co ważne, możemy też zobaczyć meble w pełnej krasie w danym pomieszczeniu, dopasowane do określonej aranżacji. To może nas zainspirować do wykończenia danego pomieszczenia w określony sposób. Tego zwykle nie mamy w sklepie stacjonarnym, wszak meble stoją obok siebie w dużej hali i nie ma tu zwykle mowy o aranżacjach. Te zobaczy się jedynie w katalogu, a przecież na ekranie są tak samo dobrze widoczne. Warto podkreślić, że nawet opis kolekcji mebli czy też danego rodzaju brył meblowych może nas w pewnym stopniu zainspirować, zwłaszcza gdy podane są przykłady aranżacji w danym stylu, np. skandynawskim czy industrialnym.

Niektóre meble trzeba wypróbować, ale czy zawsze?

Wydaje się, że kupując łóżko czy fotel mebel trzeba wypróbować, wszak warto sprawdzić, czy jest wygodny, czy gwarantuje odpowiednią przestrzeń dla jednej lub dwóch osób. Jednak tak naprawdę to nie łóżko gwarantuje nam wygodę, a materac, zatem to on powinien zostać wypróbowany. Jednak dopasowanie odpowiedniego rozmiaru i twardości wcale nie musi odbywać się w sklepie stacjonarnym, wszak można w opisie przeczytać, który sprawdzi się lepiej dla dwóch osób różniących się wagą, a który dla osoby borykającej się z problemami z krążeniem. Podobnie meble wypoczynkowe, które wyposażone są w sprężyny faliste i piankę wysokoelastyczną są z gruntu rzeczy wygodne i tutaj nie potrzeba szczególnego sprawdzania. Najważniejsze by rozmiar odpowiadał użytkownikowi, a także by meble bez problemu mieściły się w kąciku wypoczynkowym w salonie. Jednak meble online zawsze opatrzone są dokładnymi wymiarami, zarówno jeśli chodzi o wysokość, szerokość, jak i głębokość, zatem wystarczy wziąć miarę i sprawdzić, czy będą odpowiednie, a w przypadku mebli kupowanych stacjonarnie takie pomiary też są niezbędne.

Online mamy jednak zwykle większy wybór mebli

To fakt, że w sklepach stacjonarnych wybór jest ograniczony i nawet jeśli mamy wiele kolorów czy tapicerek danego rodzaju mebla, to jednak jako przykład wystawiony jest jeden i, tak czy siak, trzeba oczekiwać na wykonanie mebla według indywidualnego zamówienia. Zatem meble w ten sposób rzadko kupuje się „od ręki”. Bardzo często meble online utrzymane są także w różnorodnej stylistyce, od minimalistycznej, prowansalskiej, skandynawskiej, przez rustykalną, retro, aż na hi-tech i industrialnej kończąc. Sklepy stacjonarne nie oferują takiej różnorodności i bardzo często można w nich zakupić, np. jedynie meblościanki w stylu skandynawskim. Jeśli zatem chce się urządzić wnętrze z polotem, to więcej propozycji znajdzie się online.

Warto wspomnieć również o cenie, która w sklepach internetowych z meblami zwykle jest niższa. Meble online to może być naprawdę świetny wybór!

Artykuł sponsorowany