Mieszkanie dla rodziny – jak dobrze wybrać?

Mieszkanie dla rodziny

Przy wyborze odpowiedniego mieszkania dla rodziny, warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych kryteriów, które – w bliższej, lub dalszej przyszłości – będą kluczowe z punktu widzenia nas, jako jego mieszkańców.

Lokalizacja to podstawa

Pierwszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest oczywiście lokalizacja danego mieszkania. Koniecznie należy zwrócić uwagę na bliskość drogi, szkoły (ewentualnie przedszkola, bądź innej formy aktywności), służby zdrowia, przystanków komunikacji miejskiej i odległość od sklepów.

Kwestiami drugorzędnymi (aczkolwiek nadal istotnymi), będą: poziom hałasu, bliskość infrastruktury sportowej a także – odległość do skupisk leśnych. Nie zapominajmy, że las istotnie wpływa nie tylko na spadek natężenia dźwięku, ale też na czystość powietrza.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo najbliższych

Bezpieczne miejsce zamieszkania to nie tylko mieszkanie, które jest oddalone od punktów potencjalnie patologicznych, ale przede wszystkim miejsce, które zapewnia pośrednią ochronę Twoich najbliższych. Dlatego warto zwrócić uwagę na:

1. Bliskość i jakość placów zabaw. Warto np. sprawdzić, czy posiadają one specjalną certyfikację bezpieczeństwa.

2. Dodatkowe formy aktywności dziecka, które zapełnią jego czas, do momentu powrotu rodziców z pracy (np. świetlice, koła zainteresowań itd.).

3. Ochronę nieruchomości przez wyspecjalizowaną firmę ochroniarską, posiadającą stosowne uprawnienia.

4. Odpowiednie oświetlenie ciągów komunikacyjnych, połączone z zaawansowanym monitoringiem.

Funkcjonalny układ mieszkania

Mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Tu, wbrew obiegowej opinii, metraż nie odgrywa decydującej roli. Wręcz przeciwnie – wszystko zależy od odpowiedniego podziału przestrzeni nieruchomości.

Przy wyborze mieszkania zastanówmy się, jak będzie ono funkcjonować na co dzień. Już na etapie jego zakupu zaplanujmy, gdzie postawić szafę, jak urządzić łazienkę i jak zaprojektować salon i sypialnię. Dzięki temu nie narazimy się na ryzyko, związane z zakupem nietrafionego mieszkania.

Pomyślmy też o naszych dzieciach. Warto sprawdzić, czy przyszły pokój dziecięcy będzie zapewniał odpowiednio dużo miejsca na biurko i czy zostanie wystarczająco oświetlony (dotyczy to zwłaszcza światła naturalnego).

Mieszkanie – miejsce dla aktywnych

Wybierając odpowiednie mieszkanie warto postawić na lokum, w okolicy którego będzie można aktywnie spędzać wolny czas.

Warto poszukać miejsca, w którego sąsiedztwie znajdują się punkty o znaczeniu sportowym (np. kluby fitness, boiska, hale gimnastyczne, baseny). Zadbajmy również o to, by w okolicy znalazło się dużo przestrzeni do bezpiecznego biegania.

Szukając mieszkania sprawdźmy też, czy w okolicy znajdują się parki i skwery. W wolne dni będą one idealnym miejscem dla rodzinnego relaksu. Można też pomyśleć o ścieżkach rowerowych.

Co zatem wybrać?

Podsumowując, wybór odpowiedniego mieszkania powinien mieć charakter wielopłaszczyznowy. Zwłaszcza, że jest to inwestycja na lata. Nie zapominajmy tu zwłaszcza o naszych dzieciach, które muszą mieć odpowiednio dużo przestrzeni do nauki, zabawy i relaksu.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony www.franciszkanskie.pl