Most – konstrukcja łącząca dwa brzegi

nadzór inwestorski

Nieznana jest historia i okoliczność powstania pierwszego mostu. Prawdopodobne jest to, że powstał w sposób nieświadomy, kiedy ktoś przez przypadek przerzucił kawałek drewna przez niewielką rzekę.

Dzisiaj mamy do czynienia z mostami zdecydowanie bardziej nowoczesnymi pod względem konstrukcyjnym, które są w stanie służyć ludziom przez wiele lat. Sprawdźmy zatem, jakie państwa biją rekordy w budowaniu mostów, czyli gdzie możemy przejechać przez najdłuższe mosty?

Najdłuższe mosty świata!

  1. Most Qingdao Haiwan Bridge w Chinach – długość konstrukcji to 42,58 km
  2. Most Lake Pontchartrain Causeway w USA – długość 38,5 km
  3. Most Manchac Swamp Bridge w USA – długość 36,7 km
  4. Most Hangzhou Bay Bridge w Chinach – długość 35,6 km
  5. Most Runyang Bridge w Chinach – długość 35,6 km
  6. Most Dongai Bridge w Chinach – długość 32,5 km
  7. Most Atchafalaya Basin Bridge w USA – długość 29,3 km
  8. Most Jintang Bridge w Chinach – długość 26,5 km
  9. Most King Fahd Causeway łączy Bahrajn z Arabią Saudyjską – długość 25 km
  10. Most – tunel przez zatokę Chesapeake w USA – długość 24 km

Jak pokazuje powyższa lista TOP 10, faworytem budowania długich mostów są przede wszystkim Chiny. Jeśli jednak spojrzymy na zdjęcia tych konstrukcji nie dostrzeżemy w nich niczego spektakularnego pod względem wizualnym – „linia” łącząca dwa brzegi. Inaczej prezentuje się sytuacja od strony wykonania takiego mostu, bowiem jest to ogromne wyzwanie budowlane.

Chiny jednak idą o krok dalej i obecnie prowadzą prace nad wybudowaniem najdłuższego mostu szklanego w Parku Narodowym Zhangjiajie. Ma on zostać oddany do użytku w lipcu 2015 roku. Wymiary tej konstrukcji to: 430 m długości, 6 m szerokości i ponad 300 m wysokości.

Budowa mostów

Mosty budowane są z różnych materiałów budowlanych, oprócz wspomnianej konstrukcji szklanej, która stanowi ciekawostkę, powstają przede wszystkim konstrukcje betonowe, kamienne, drewniane, żelbetowe i stalowe. Dużym wyzwaniem jest budowa mostów wiszących. Jednak wyzwanie to nie dotyczy tylko spraw projektowych, materiałowych czy też organizacji placu budowy. Ze względu na złożoność procesu budowlanego przy realizacji takich inwestycji niezbędny jest nadzór inwestorski. W jego ramach inspektor nadzoru inwestorskiego odpowiada między innymi za sprawdzanie jakości wykonywanych działań, czy te z sprawdzenie i odbiór poszczególnych robót budowalnych.