Kominek w zabudowie ze schowkiem na drewno – sposoby na zagospodarowanie przestrzeni

Kominek w zabudowie ze schowkiem na drewno

Po wybudowaniu kominka w salonie może pojawić się praktyczny problem związany z miejscem przechowywania drewna. W okresie jesienno – zimowym, kiedy najczęściej korzysta się z kominków, pojawia się problem ciągłego wychodzenia po drewno do opalania kominka. Można jednak wykonać funkcjonalny i estetyczny schowek na drewno, który będzie komponował się z kominkiem i innymi częściami salonu.

Półkę na drewno można wymurować obok kominka wykonując swoistą zabudowę w pionie lub w poziomie, w zależności od możliwości konstrukcyjnych pomieszczenia. Nie ma potrzeby tworzenia zamykanych schowków – drewno estetycznie może prezentować się estetycznie. Sprawdzonym, stosowanym od lat sposobem na przechowywanie drewna jest wbudowana w bryłę półka lub schowek na drewno. Obecnie, w aranżacji wnętrz jest obecny trend polegający na eksponowaniu poukładanego drewna przygotowanego do spalania.

Przygotowanie drewna do spalania

Przechowywanie drewna w otwartym schowku, na półce lub we wnęce przy kominku ma nie tylko aspekt estetyczny, ale również aspekt praktyczny, ponieważ przed spaleniem drewno może jeszcze nieco podeschnąć. Wartość energetyczna drewna przeznaczonego na opał jest tym wyższa, im niższa jest zawartość wody. W czasie spalania drewna woda zmienia się w parę, pochłaniając ilość ciepła, które mogłoby być wykorzystane do ogrzania wnętrza.

Forma schowka na drewno kominkowe

Dostępne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na wykonanie schowków na drewno kominkowe mających postać:

– półki lub półek ułożonych jak w zabudowie meblowej (np. analogicznie do regałów, komód),

– przestrzeni pod blatem, wyglądającej jak typowy schowek

– wnęki w ścianie przy kominku

– ławy pełniącej funkcję siedziska

W schowku można przechowywać nie tylko drewno opałowe, ale również akcesoria kominkowe. W bardziej rozbudowanych zabudowach można zagospodarować część miejsca na przechowywanie innych przedmiotów, np. książek. Na rynku są dostępne także modułowe zabudowy kominkowe, które mogą zostać rozbudowane o dodatkowe półki i schowki, w zależności od potrzeb użytkowników i dostępnej przestrzeni.

Drewno kominkowe może być przechowywane pod niską ławą znajdującą się na poziomie paleniska. Ława może pełnić funkcję siedziska lub dodatkowego blatu roboczego – jest nowoczesną formą tzw. przypiecka.

Wnęka zamiast specjalnej zabudowy

W przypadku kominków posiadających kształt prostopadłościanu z dużym frontem, warto zastanowić się nad wykonaniem schowka we wnęce w bocznej ścianie stworzonej naturalnie przez fasadę kominka. Wnęka w ścianie może być zaprojektowana również w taki sposób, aby pośrodku był usytuowany wkład kominkowy, a po jego obu stronach znajdowała się przestrzeń na drewno opałowe. W przypadku kominków usytuowanych blisko narożnika, jednak nie w samym kącie, między bokiem kominka a ścianą pokoju tworzy się charakterystyczna wnęka – można zagospodarować ją na przechowanie drewna opałowego.

Na polskim rynku są dostępne rozmaite rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają zaaranżować kominek ze schowkiem na drewno w efektowny sposób. Prawdopodobnie najprostszym rozwiązaniem jest odpowiednie zagospodarowanie wnęki powstającej po zamontowaniu kominka. Bardziej wyszukanymi metodami wykonania schowka, związanymi z większymi kosztami są zabudowa modułowa, wykonanie schowka pod kominkiem lub specjalnej ławy.