Rekuperacja w bloku – czy to możliwe?

Rekuperacja w bloku
Rekuperacja w bloku, fot. Ventido

Systemy rekuperacji są chętnie montowane w domach wolnostojących. Gwarantują sprawną wentylację, przynoszą oszczędności na ogrzewaniu i pozwalają oddychać czystym powietrzem. A czy ten sam komfort mogą sobie zapewnić mieszkańcy bloków? Tak! Także właściciele mieszkań mogą wyposażyć je system rekuperacji i korzystać z jego zalet.

Wentylacja w mieszkaniach

Mieszkania w blokach wyposażone są w wentylację grawitacyjną. Do jej prawidłowego działania niezbędny jest napływ świeżego powietrza z dworu, które w dodatku powinno być chłodniejsze niż to w pomieszczeniach. Powstaje wtedy różnica ciśnień, która sprawia, że zużyte powietrze (ciepłe i lekkie) ulatuje kanałami wentylacyjnymi poza budynek.

Niestety system grawitacyjny ma wady. Przede wszystkim powoduje wychładzanie mieszkań zimą. To z kolei generuje straty na ogrzewaniu i podnosi jego koszty. Dodatkowo dostające się do mieszkań powietrze nie jest wolne od zanieczyszczeń (np. smogu). Zdarza się też, że kanały wentylacyjne wtłaczają powietrze do mieszkań, w wyniku powstania ciągu wstecznego.

Dlaczego rekuperacja jest lepsza?

System rekuperacji, oferowany na przykład na Ventido.pl, działa w oparciu o wymuszony pracą wentylatorów ciąg powietrza, które jest pobierane czerpnią spoza budynku. Następnie jest ono rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi do pomieszczeń domu. Zanim jednak do nich trafi, zostaje oczyszczone na filtrze i ogrzane ciepłem, odebranym ze zużytego powietrza, które kierowane jest poza budynek (do wyrzutni).

Rekuperacja w mieszkaniach

Systemy rekuperacji są popularne w domach wolnostojących, głównie nowobudowanych. Ich montaż jest wtedy prostszy, ze względu na możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na rekuperator, miejsca na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych oraz braku kolizji z innymi instalacjami. Informacje na ten temat znajdziemy na wspomnianej już stronie Ventido.pl.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekuperację zamontować także w mieszkaniach! Co prawda będzie ona wyglądać nieco inaczej niż w budynkach wolnostojących, co nie znaczy, że nie spełni swojej roli. Mieszkańcy bez problemu skorzystają z oferowanego przez nią czystego powietrza, sprawnej wentylacji i widocznych na rachunkach oszczędnościach na ogrzewaniu.

Jak przygotować mieszkanie pod rekuperację?

Na początek potrzebujemy zgody zarządcy, aby umieścić otwory czerpni i wyrzutni na elewacji budynku (pobierają i usuwają powietrze). Kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca na rekuperator. Powinniśmy wybrać urządzenie mniejszej mocy, niż mają modele przeznaczone do domów wolnostojących. Ich duży wybór oferuje praktycznie każda dobra hurtownia wentylacji.

Pamiętajmy też o odpowiedniej instalacji elektrycznej i dostępie do zasilania. Konieczne jest także zapewnienie odprowadzania skroplin, o ile zdecydujemy się na model rekuperatora, który tego wymaga. Musimy też pamiętać o zaślepieniu kanałów wentylacji grawitacyjnej i zadbaniu o estetykę mieszkania, poprzez ukrycie kanałów od rekuperacji np. pod płytą karton-gipsową.

Rekuperator w łazience?

Rekuperator w mieszkaniach najczęściej umieszcza się w łazience. Łatwiej jest z niej bowiem rozprowadzić kanały wentylacyjne do pozostałych pomieszczeń. Wszak łazienka znajduje się najczęściej w środku mieszkania. Zazwyczaj też jest też izolowana akustycznie, dzięki czemu praca rekuperatora nie jest słyszalna w innych pomieszczeniach.

Innym atutem łazienki jest znajdujący się w niej kanał wentylacyjny, który można wykorzystać jako wyrzutnię zużytego powietrza (o ile nie jest połączony z kanałem sąsiada). Kolejnym atutem jest możliwość podłączenia rekuperatora do kanalizacji, w celu odprowadzania skroplin (o ile wybierzemy model, który je wytwarza). Każda hurtownia wentylacji pomoże nam wybrać właściwe urządzenie.

Rekuperator decentralny do mieszkania

Jeśli dysponujemy niewielkim mieszkaniem, mamy małą łazienkę lub nie mamy jak poprowadzić kanałów wentylacyjnych, dobrym rozwiązaniem jest rekuperacja zdecentralizowana. Tworzą ją małe urządzenia, które instalowane są bezpośrednie w ścianie zewnętrznej budynku. Do ich działania nie są potrzebne kanały wentylacyjne.

Częstym rozwiązaniem jest montaż dwóch rekuperatorów w mieszkaniu, pracujących w cyklu naprzemiennym. Gdy jeden będzie w cyklu nawiewu i ogrzewania powietrza, drugi (np. w przeciwległym pomieszczeniu) będzie zapewniać wywiew i odzyskiwać ciepło. Zazwyczaj cykl pracy tych urządzeń zmienia się co około 60 sekund.

artykuł sponsorowany