Na co zwrócić uwagę wybierając drewno na dach?

Na co zwrócić uwagę wybierając drewno na dachNależy pamiętać, że decydując się na zakup drewna na dach, warto zdecydować się na drewno wysokiej jakości, ponieważ powstała z niego więźba dachowa będzie istotnym elementem konstrukcyjnym naszego domku jednorodzinnego. Zastanawiasz się jaki gatunek drewna będzie najlepszy na więźbę dachową? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Jaki gatunek drewna na dach?

Drewno konstrukcyjne wykorzystywane do konstrukcji różnorodnych budynków powinno przede wszystkim charakteryzować się trwałością, sprężystością, a także powinno posiadać odpowiednią wilgotność. Co istotne drewno to nie powinno posiadać również takich mankamentów jak na przykład sęki. Jako że więźba dachowa stanowi podstawę naszego dachu, tak istotne jest, żeby była ona jednocześnie stabilna oraz mocna.

Najczęściej wybierane drewno na więźbę dachową

  • Sosna należy do najczęściej wykorzystywanego drewna przy powstawaniu konstrukcji budowlanych. Ze względu na ryzyko wystąpienia sinizny należy ją wcześniej zaimpregnować. Równie często wykorzystywana jest podczas produkcji podłóg oraz stolarki drzwiowej czy okiennej.
  • Świerk, choć odrobinę mniej popularny od swojej poprzedniczki także sprawdzi się przy budowie konstrukcji, należy jednak go wcześniej dokładnie wysuszyć, a także zaimpregnować.
  • Modrzew charakteryzuje się wyjątkową twardością, dzięki czemu doskonale sprawdza się on jako materiał konstrukcyjny. Dodatkową za sprawą dużej zawartości żywicy jest także wyjątkowo odporny na wilgoć. Coraz częściej w polskich domach jest również wykorzystywany jako materiał wykończeniowy.
  • Jodła, jako że cechuje ją duża sprężystość, może dojść do jej wypaczenia podczas procesu suszenia, a w celu ochrony przed zawilgoceniem warto dokładnie ją zaimpregnować.

Należy wiedzieć, że w tartaku w Łodzi spotkamy się przede wszystkim z tarcicą konstrukcyjną, że świerku oraz sosny.

Więźba dachowa, a wilgotność drewna

Drewno dedykowane na dach powinno posiadać wilgotność nie większą niż 18%, należy przy tym również pamiętać, że odpowiednio wysuszone drewno jest aż o połowę trwalsze od drewna wilgotnego. Co istotne drewno wysokiej jakości, wysuszone komorowo, a także czterostronnie strugane czy zaimpregnowane, choć trwalsze to jednocześnie będzie znacznie droższe od świeżo ściętej tarcicy.

Chcąc sprawdzić suchość naszego drewna, warto posiłkować się wilgotnościomierzem. Znajduje się on w każdym renomowanym tartaku, a pomiaru drewna dokonuje się za pomocą jego powierzchni zewnętrznej oraz na przekroju poprzecznym.

Ile kosztuje drewno na dach?

Cena drewna na dach zależy między innymi od konstrukcji naszego dachu, wielkości jego powierzchni, a także parametrów wytrzymałościowych. Im prostszy dach naszego domku jednorodzinnego tym automatycznie niższa będzie również jego cena. Co istotne cena za konstrukcję dachu dwuspadowego także będzie niższa, niż miałoby to miejsce w przypadku dachu wielospadowego. Dodatkowo koszt więźby dachowej będzie się różnił w zależności od tego, czy zdecydujemy się na surowe drewno konstrukcyjnie nasycone, czy też droższe drewno strugane.

artykuł sponsorowany