Wszystko, co musisz wiedzieć o budowie dachu – kompendium wiedzy

Budowa dachu

Budowa dachu w domu jednorodzinnym z reguły kończy prace zewnętrzne. Po ułożeniu ostatniej dachówki możemy wreszcie zająć się urządzaniem wnętrza. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba przejść przez wszystkie etapy budowy dachu. W poniższym tekście znajdziesz jej szczegóły.

Dach to ten element domu, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Pełni on bowiem bardzo istotną funkcję: ma za zadanie chronić wszystko to, co znajduje się w domu przed działaniem warunków atmosferycznych. Wspomaga również odprowadzanie wody opadowej oraz reguluje temperaturę w pomieszczeniach – latem schładza, zimą trzyma ciepło. Najczęściej spotykanymi dachami są: dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe i przyczółkowe. Każdy z nich, by prawidłowo spełniał swoje funkcje musi mieć zrobioną odpowiednią wentylację, o której przeczytasz w tym miejscu – url. Zanim jednak dojdzie do wentylacji, trzeba w ogóle zacząć budowę. Poniżej prezentujemy trzy etapy budowy dachu dwuspadowego, ponieważ jest on najpopularniejszym i najprostszym dachem w budowie.

Etap pierwszy budowy dachu – projekt i konstrukcja

Jak wszystko, tak i również budowa dachu zaczyna się od pomysłu i projektu. Na szczęście projekt dachu jest nieodłączną częścią projektu całego domu, który kupujemy u architekta. Przy poszukiwaniach projektu należy pamiętać, że dokonanie zmian w konstrukcji dachu jest niemal niemożliwe, dlatego wybór musi być ostateczny. Na tym etapie warto pomyśleć nad jednym z kolejnych etapów – pokryciem dachu. Wybór dachówki jest niezwykle istotny, bowiem ma duży wpływ na obciążenie całej konstrukcji.

Pierwszym etapem prac na budowie jest stawianie więźby dachowej. Jest to najważniejszy moment budowy bowiem od solidnie wykonanej konstrukcji zależy stabilność dachu. A to z kolei ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo domowników. Po wzniesieniu więźby następuje montaż krokwi, które przenoszą ciężar pokrycia dachowego i samej konstrukcji.

Etap drugi – pokrycie membraną dachową

Żeby dach spełnia swoją funkcję i chronił dom przed deszczem, musi zostać położona membrana wstępnego krycia, zwana również membraną dachową, o której szerzej tu – url. Gwarantuje ona szczelność i nieprzemakalność całej konstrukcji, dzięki czemu poddasze lub piętro można zaadaptować na pomieszczenia mieszkalnie. Wybór membrany dachowej o niskiej jakości wiąże się z dwoma problemami. Pierwszym jest oczywiście nieszczelność dachu i kałuże wody w domu. Drugim zaś konieczność generalnego remontu dachu, co generuje spore koszty.

Po montażu membrany dachowej przychodzi czas na łacenie dachu. Prawidłowo wykonane zapewnia odpowiednią wentylację między membraną dachową a dachówką.

Etap trzeci – dachówka i ocieplenie

Końcowy etap budowy dachu to układanie pokrycia dachowego, czyli dachówki. Najpopularniejszymi jej rodzajami są blachodachówka i blachówka ceramiczna. Ich wybór jest tak szeroki, że bez trudu znajdziemy oczekiwany przez nas kolor i kształt dachówki. Po jej zamontowaniu zaś przychodzi kolej na ocieplenie całego dachu. Wykonuje się je od strony poddasza, po zakończeniu wszystkich prac zewnętrznych.

 

Artykuł content marketingow