Dobór daszka nad drzwi wejściowe – od czego zacząć?

Zadaszenia nad drzwi wejściow

Daszki nad drzwiami dla wielu wydają się niepotrzebnym i ekstrawaganckim wydatkiem, który nie ma w sobie funkcjonalnych właściwości. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Opady atmosferyczne są niezwykle szkodliwe dla drzwi zewnętrznych, przez co ochrona w postaci daszku może być nieocenione w ich żywotności. Jednocześnie daszki pozwalają na estetyczne wykończenie domu, który będzie prezentował się tak, jak tego pragniemy. Od czego jednak zacząć wybór daszka?

Od czego zależy wybór daszka?

Wiemy już, że daszek nad wejściem spełnia zarówno estetyczne, jak i praktyczne funkcje. Od czego jednak zależy jego wybór? Tutaj warto przyjrzeć się przede wszystkim trzem aspektom – materiałowi, kształtowi, jak i stylistyce samego domu. Zacząć należy od samej istoty daszka, czyli tego, z czego jest stworzony.

Materiały stosowane do budowy daszków

Zadaszenia nad drzwi wejściowe są zbudowane z przeróżnych materiałów, które różnią się od siebie swoimi właściwościami. Które z nich są najpopularniejsze?

  • Daszki stalowe – jak na stal przystało, daszki te są bardzo wytrzymałe, a zarazem masywne. Sprawdzą się szczególnie w przypadku nowoczesnego budownictwa.
  • Daszki aluminiowe – są zdecydowanie delikatniejsze wizualnie, choć wciąż nie przepuszczają światła. Posiadają również mniejszą odporność na warunki zewnętrzne.
  • Daszki szklane – prezentują się bardzo estetycznie, świetnie wpisując się w eleganckie aranżacje. Nie chronią jednak przed promieniami słonecznymi i mogą żółknąć.
  • Daszki akrylowe – są z natury bardzo podobne do wersji szklanej, jednak radzą sobie dużo lepiej z promieniami UV, nie żółkną i mogą być dowolnie malowane.
  • Daszki z poliwęglanu – tego rodzaju daszki są jedną z najpopularniejszych opcji, gdyż łączą w sobie zalety wszystkich innych konstrukcji.

W dzisiejszych czasach najczęściej stawia się na gotowy daszek z poliwęglanu, który jest wysoce odporny zarówno na zmiany atmosferyczne, jak i działania nieorganiczne. Jednocześnie rodzaj ten jest niezwykle lekki, charakteryzując się najlepszym stosunkiem wagi do wytrzymałości.

Kształt daszka nad drzwi

Wiedząc już, jaki materiał będzie odpowiedni w naszym przypadku, warto przejść do kształtu, który będzie decydował nie tylko o estetyce, ale również o funkcjonalności. Jakie rodzaje się wyróżnia?

  • Daszki płaskie – jeśli chodzi o aspekt estetyki, daszki te prezentują się świetnie w przypadku domów ze spadzistymi dachami, jak i w nowoczesnych konstrukcjach. Ich montaż możliwy jest poprzez zastosowanie dwóch naciągów, które przymocowane zostają do elewacji. Co ważne, warto je montować, gdy drzwi wychodzą na południe – wtedy świetnie zacienią wejście.
  • Daszki łukowe – posiadają one spady po bokach drzwi. Warto tutaj postarać się o dokładne dobranie wymiaru, aby środek łuku odpowiadał środkowi drzwi wejściowych, a cała konstrukcja wychodziła odrobinę dalej – pomoże to w odprowadzaniu wody.
  • Daszki dwuspadowe – charakteryzują się spadem o kącie nachylenia podobnym do dachu domu, przez co nadaje całości dworkowy wydźwięk.

Warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju daszka, powinien posiadać on odpowiednie rynienki odpływowe i uszczelki przyścienne, które pomogą w niwelowaniu wpływu opadów atmosferycznych. Taka jakość jest podstawą wielu firm, a w tym Arctom, której produkty obejrzeć można na stronie https://arctom.pl/.

Styl domu a daszek nad drzwi

W dzisiejszych czasach domy budowane są w przeróżnych stylach, przez co daszki nad wejściem muszą się do tego dostosować. Większość daszków szklanych i akrylowych sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach – tutaj również warto postawić na kształt płaski.

Zdarzają się także domy stworzone w stylu retro. Tutaj świetną opcją będzie daszek poliwęglanowy w kształcie łukowym, który pozwoli na dokładne dopasowanie kolorystyczne – warto też postarać się o zdobione stelaże, aby dopełnić całą koncepcję. Klasyczne, drewniane domy, również mogą postawić na poliwęglanowe opcje, które można dostosować tak, aby wyglądały niczym imitacja drewna.

Jaki daszek wybrać?

Szukając odpowiedniego daszka należy odpowiedzieć sobie na wszystkie pytania, które zostały już poruszone. Znając styl domu można dobrać odpowiedni materiał i kształt daszka. Wiedząc już tak wiele o swoim wymarzonym zadaszeniu, warto spojrzeć na kolekcje, które oferuje producent daszków z poliwęglanu Arctom.

Znaleźć można tutaj przeróżne kształty, jak i wykonanie z poliwęglanu, akrylu oraz kompozytu. Do najpopularniejszych kolekcji zaliczają się Trendy i Modern, które zawierają w sobie nowoczesne kompozycje, świetnie sprawdzając się w każdym modernistycznym i nowoczesnym domu. To świetny sposób na estetyczny, a zarazem niezwykle funkcjonalny dodatek.