Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna

Dom powinien być oazą bezpieczeństwa i ciszy. Przebywając we własnym mieszkaniu chcemy czuć się komfortowo. Obejmuje to również aspekt ciszy. Zmęczeni całodziennym hałasem, gwarem, szumem – we własnym domu chcemy od tego uciec. Niestety nie wszyscy mieszkają na sielskiej wsi, gdzie hałas jest minimalny i związany głównie z odgłosami przyrody. Większość z nas mieszka w mniejszych lub większych miastach i nieustannie jest narażona na hałas. Co zrobić, by przynajmniej w domu mieć ciszę? Odpowiedzią na to jest izolacja akustyczna.

Rodzaje dźwięków

Hałas może być spowodowany przez dwa typy dźwięków. Dźwięk powietrzny jest przewodzony przez wewnętrzne i zewnętrzne przegrody w mieszkaniu lub domu. Wytwarza się w wyniku rozmów i działania różnego typu urządzeń domowych. Drugi typ to dźwięk uderzeniowy, czyli takie odgłosy, które powstają podczas chodzenia, przesuwania mebli lub upadania na podłogę różnych przedmiotów, co w domu jest standardem. Oczywiście w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym obowiązują określone normy, ale nie są one szczególnie rygorystyczne. Mieszkańcy powinny się kierować wskaźnikami, które stosowane są przy tzw. wyższym standardzie.

Sposoby wyciszania pomieszczeń

Do izolacji termiczno-akustycznej stosuje się pianki o strukturze otwartych komórek. Są wykorzystywane przy izolacji ścian działowych, podłóg, poddaszy, fasad budynków. Pianka tłumi około 50% uciążliwego hałasu. Interesującym sposobem wyciszania są włókna celulozowe. Jest to produkt ekologiczny i skuteczny. Materiał ten jest wykorzystywany np. w studiu nagrań, co jest wystarczającą rekomendacją

Izolacja akustyczna ścian

Jeśli chodzi o izolacje termiczną to radzimy sobie z tym zagadnieniem całkiem dobrze. Nowe budynki są stawiane w technologiach energooszczędnych, co poprawia komfort cieplny pomieszczeń. Trudniej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Zagadnienie jest spychane na odległy plan, dopóki uporczywy hałas nie pozbawi nas komfortowego wypoczynku we własnym domu czy mieszkaniu. Wtedy zastanawiamy się, co zrobić, by poprawić izolację akustyczną? W blokach i domach szeregowych dużym problemem jest niewłaściwa akustyka ścian wewnętrznych. Izolacja akustyczna powinna być przeprowadzona na etapie budowy domu lub mieszkania, ewentualnie podczas remontu. Jest kilka metod. Pierwsza z nich to tynki dźwiękochłonne, które dzielimy na celulozowe i silikatowe. Mają one chropowatą strukturę i aby być skuteczne, ich powierzchnia nie powinna być pokryta tapetami ani wygładzana. Drugim sposobem wyciszenia ścian wewnętrznych jest zastosowanie z płyt MDF. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach, co można wykorzystać podczas urządzanie mieszkania. Na etapie budowy dobrym rozwiązaniem jest styropian akustyczny, który nie tylko tłumi dźwięki, ale i jest doskonałą izolacją cieplną. W przypadku izolacji ścian zewnętrznych problem wyciszania można rozwiązać wybierając odpowiedni materiał. Podstawowa zasada mówi, że im cięższy materiał, tym lepsza izolacja akustyczna. Dodatkowym materiałem jest wełna mineralna używana przy ocieplaniu, która ma też właściwości izolacyjne dźwięku.

Izolacja akustyczna stropu

Izolacja akustyczna stropu jest uzależniona od materiału, który był użyty do budowy przegrody poziomej. W przypadku stropu żelbetowego jako izolacji akustycznej używany jest styropian elastyczny albo wełna mineralna akustyczna. Natomiast na strop żelbetowy monolityczny jest wykonywana tzw. podłoga pływająca. Izolacja stropu drewnianego jest dość trudna. Tutaj też wykorzystuje się wełnę mineralną, ale równie skuteczne są: wełna drzewna, styropian, keramzyt, perlit. Wybrane materiały układa się między belkami. Z reguły warstwa izolacji ma około 15 cm grubości. Izolacja akustyczna jest później przykrywana folią ochronną o grubości 0,2 mm. Im warstwy izolacji będą grubsze, tym lepiej dźwięki będą wytłumione. Aby zapobiec przenoszeniu drgań, trzeba też wykonać dylatację brzegową, układając ją wzdłuż ścian z pasków wełny mineralnej lub styropianu.

Izolacja akustyczna podłogi

W pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie wymagana jest idealna cisza, tworzy się podłogi pływające złożone z warstwy sprężystej i dociążającej. Innym sposobem wygłuszania akustycznego jest montaż paneli laminowanych na specjalnych podkładach przeciwdrganiowych. Dzięki takim podkładom można uzyskać wyciszenie na poziomie około 30%.

Izolacja akustyczna znacząco podnosi komfort życia codziennego w naszych mieszkaniach i domach. Warto o tym pomyśleć, by uprzyjemnić sobie codzienne funkcjonowanie.

Artykuł sponsorowany