Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy odbiorze prac montażowych?

Wymieniając okna (http://domel.pl/)  na nowe, bądź montując pierwszy raz do nowego domu, często obawiamy się, czy wszystkie prace pójdą gładko i bez żadnych niespodzianek, zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia w branży stolarki otworowej. Zatem na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby stwierdzić czy okna są prawidłowo zamontowane?

Okucia okienne

Przy odbiorze zamontowanych okien na początku należy sprawdzić sprawność okuć okiennych. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, jak działają okucia okienne jest otwieranie i zamykanie okna poprzez obrót klamki. Przy otwartym oknie należy sprawdzić czy wszystkie grzybki się przesuwają, obracając klamką, jeżeli nie, to przyczyną może być przerwana zasuwnica, którą należy wymienić na nową. Skrzydło okienne powinno się swobodnie otwierać i zamykać oraz nie powinno o nic zaczepiać. Tylko przy oknach antywłamaniowych klamka może obracać się nieco ciężej.

Profile oraz szyby

Kolejnym elementem który powinniśmy sprawdzić są profile okienne. Należy dokładnie je obejrzeć czy nie są zarysowane, zwłaszcza gdy posiadamy okna w kolorze. Może się zdarzyć, że na zgrzewach widoczne będzie poszarpanie okleiny drewnopodobnej. Następną rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić są szyby. Najlepiej zrobić to z odległości 3 m przy świetle rozproszonym.

Położenie okna

Odchyłki od pionu należy sprawdzić poziomicą. Nie musi wskazywać idealnie środka, ale musi mieścić się w rozsądnej granicy, czyli między kreskami. Prawidłowe umieszczenie okna możemy sprawdzić także bez użycia poziomicy. Skrzydło po otwarciu powinno pozostać w tej samej pozycji, czyli nie powinno się samoczynnie otwierać lub zamykać, chyba że jest przeciąg. Osłonki na zawiasach okiennych mogą podczas transportu lub montażu ulec uszkodzeniu. Należy zatem dokładnie sprawdzić czy nie są zarysowane lub pęknięte.

Docisk okna

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia docisku do ramy jest test z kartką. Należy umieścić kartkę pomiędzy skrzydłem a ramą okienną i następnie zamknąć. Jeżeli kartka wysunie się swobodnie, oznacza to, że jest zbyt mały docisk skrzydła do ramy i wówczas należy wyregulować okno.