Martyna Wojciechowska, Mela Koteluk i Anna Guzik pomagają budować Świetlikowo

Aż 14 gwiazd i zespołów muzycznych wzięło udział w akcji mającej na celu zebranie funduszy dla Świetlikowa – Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci oraz Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci w Tychach.

W rezultacie powstał wyjątkowy kalendarz, w którym rok rozpoczyna się we wrześniu i trwa 14 miesięcy. Jest wśród nich ‘wpółdokwiecień’ albo ‘poluty’. Na artystycznych zdjęciach zrobionych na terenie budowy Świetlikowa w kalendarzu pojawią się: Martyna Wojciechowska – ambasadorka Świetlikowa, Anna Guzik, Łukasz i Paweł Golec, Magda Solich, Sebastian Riedel i zespół Cree, Jędrek Bargiel, Kabaret Młodych Panów, Wojciech Waglewski, Aleksander Doba, Włodek Pawlik, Mela Koteluk, Stanisław Soyka, Wojtek Mazolewski i Krzysztof Wielicki. Środki ze sprzedaży kalendarza zostaną w całości przeznaczone na pokrycie kosztów budowy hospicjum. Można go nabyć na stronie http://www.swietlikowo.pl/kalendarz.html w cenie 100 zł.

Martyna Wojciechowska kalendarz

– Nasz kalendarz zaczyna się we wrześniu, bo nie mogliśmy czekać z jego realizacją do końca roku – podopieczni Hospicjum nie mają czasu. Kalendarz tworzony był w powstającym Świetlikowie. Do Hospicjum zaprosiliśmy wiele znanych osób, które inspirują nas i naszych podopiecznych. Każdy z gości przyjechał na budowę w Tychach. Gruz, pył i ówczesna „sceneria” Świetlikowa nikogo nie przeraziła. Prócz zdjęć, goście zostawili w Świetlikowie część siebie. Będą tu wracać. Tak działa magia tego miejsca – komentuje Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci , budującej Świetlikowo.

Mimo iż oficjalne otwarcie Świetlikowa odbyło się 20 czerwca br., Fundacja potrzebuje blisko 525 tys. zł, by móc zapłacić wykonawcom za zrealizowane prace. Środki ze sprzedaży kalendarza, który jest projektem całkowicie charytatywnym ze strony gwiazd i tworzących go osób, mają zostać w całości przeznaczone na ten cel.
W Świetlikowie dzieci, pomimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby, mogą przebywać wspólnie z rówieśnikami pod bacznym okiem wykwalifikowanej kadry. Mają możliwość przeżywać magiczne chwile w Sali doświadczania świata i poznać świat leżąc w łóżku, kiedy w pokoikach unoszą się zapachy mięty, czekolady czy wanilii. Na co dzień z dziećmi pracują rehabilitanci, logopeda, psycholog, a kiedy dziecko potrzebuje odpoczynku, wolontariusz chętnie zagra mu na gitarze lub poczyta książkę przy łóżeczku.

Ania Guzik

– Nasze dzieci odejdą szybciej niż ich rówieśnicy, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie potrzebują ciepła, bliskości i pomocy. Tymczasem aktualnie jest niewiele miejsc w Polsce, w których nieuleczalnie chore dzieci mogłyby w ciągu dnia spędzić czas. Tego typu placówki nie są dotowane przez NFZ. Dlatego, wzorem krajów skandynawskich, postanowiliśmy stworzyć Świetlikowo: miejsce, w którym nieuleczalnie chore dzieci będą miały zapewnioną bezpłatną, specjalistyczną opiekę oraz kontakt z rówieśnikami. Rodzice w tym czasie będą mieli szansę „złapać oddech” i odpocząć od trudnej rzeczywistości. Mówimy, że gdy choruje dziecko, to choruje cała rodzina. Z doświadczenia naszego Hospicjum Domowego wiemy, jak bardzo zmęczeni są rodzice ciężko chorych dzieci – wyjaśnia Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci.

Twórcy kalendarza:

Koncepcja i produkcja: Kwadrat Multimedia – kwadrat.pl
Rysunki: Amelka Puzoń i Kasia Kukla-Puzoń
Zdjęcia: Dorota Koperska Photography, Rita Lorenc, Kamil Sanex Cieśla

Fundacja Śląskie Hospicjum dla dzieci, która buduje Świetlikowo, od 2009 roku prowadzi hospicjum domowe DLA DZIECI na terenie Śląska. Obejmuje specjalistyczną, bezpłatną opieką nieuleczalnie chore dzieci w miejscu ich zamieszkania. Aktualnie pod opieką Hospicjum Domowego znajduje się 40 małych pacjentów i ich rodzin. Motto fundacji brzmi: „Chcemy dodawać życia dniom, nawet jeśli dni nie można już dodać do życia”.