Ogród na wiosnę

Za oknem z dnia na dzień robi się coraz cieplej, warto więc pomyśleć nad urozmaiceniem swojego ogrodu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grillowego. Jakie prace należy wykonać i co kupić, aby móc w pełni cieszyć się zadbanym ogrodem?

Coraz dłuższe dni skłaniają do częstszego wychodzenia na zewnątrz. Kilka drobnych zabiegów w ogrodzie pozwoli cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu przez nadchodzące letnie miesiące.

Zacznij od uporządkowania przestrzeni

Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek konkretne prace, warto wcześniej spojrzeć rzetelnym okiem na ogród i sprzątnąć wszystkie pozostałości po zimie. Leżące na ziemi gałęzie, jesienne liście, chwasty – to wszystko powinno zostać usunięte, zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac. Warto również przyjrzeć się meblom i gadżetom ogrodowym, aby sprawdzić, czy nie wymagają renowacji lub nawet wymiany.

Posadź i odżyw

Piękny ogród ozdobiony jest zadbanymi roślinami, dlatego też ważna jest troska o wszystkie elementy naszej działki. Na pozytywną kondycję drzew wpłynie podcięcie starych, uschniętych i chorych gałęzi. Warto również usunąć te części, które rosną zbyt gęsto. Dzięki temu odradzające się po zimie drzewa będą mogły wypuścić zdrowe, zielone pędy. Podobnie powinni postąpić właściciele krzewów. Przycięcie wszystkich gałęzi o połowę pozwoli  na dotarcie światła do wnętrza roślin. Trawnik trzeba starannie wygrabić – dzięki temu nowe źdźbła będą miały możliwość wzrostu. Jeśli w ogrodzie znajdują się rabaty z kwiatami, dobrze jest poznać sposoby pielęgnacji określonych gatunków i w zależności od tego odpowiednio zaplanować kolejne działania.

Zadbaj o meble

Meble to elementy ogrodu, które sprawiają, że przebywanie w ogrodzie staje się bardziej komfortowe. Jeśli są drewniane, warto o nie dbać, ponieważ ponowny ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Jeśli po wstępnych oględzinach dojdziemy do wniosku, że meble są w dobrym stanie, wystarczy, że zostaną oczyszczone za pomocą szczotki i wody. Bardziej zniszczone elementy należy zeszlifować do suchego drewna, a następnie na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć impregnat mający właściwości biobójcze. W dalszej kolejności zabezpieczamy mebel dwiema warstwami lakierobejcy. Jest ona dostępna w różnych kolorach, dzięki czemu nie tylko skutecznie chroni drewno, lecz także pozwala na zaaranżowanie mebla w wybrany sposób. Sprawi to, że będzie można cieszyć się pięknymi meblami przez kolejny sezon.

Oświetl ogród

Grille i wiosenno-letnie spotkania ze znajomymi często przeciągają się do późnych godzin wieczornych, dlatego warto również zadbać o dobre oświetlenie w ogrodzie. W tym celu trzeba znaleźć trwałe i bezpieczne lampy. Powinny być łatwe w montażu, wodoodporne i wyzwalające szeroki zakres światła. Praktyczne okażą się lampy z wmontowanym czujnikiem ruchu. – Takie produkty służą nie tylko naszej wygodzie, lecz także bezpieczeństwu – mówi Agnieszka Medoń z GP Battery, producenta lamp Safeguard. – Dzięki czujnikowi światła oświetlimy interesujące nas miejsca i odstraszymy nieproszonych gości – dodaje.

fot. Jeremy T. Hetzel flickr com