Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy warto?

Nie ma co ukrywać, że koszty ogrzewania domu czy mieszkania, to jeden z największych wydatków, jaki ponosimy. Ustawicznie więc poszukiwane są metody, które te wydatki mogłyby zmniejszyć. Wielu inwestorów zastanawia się również nad pompą ciepła. Dotyczy to przede wszystkim domów, w których ogrzewanie stosunkowo tanim gazem ziemnym jest niemożliwe. Pompa ciepła jest zazwyczaj wybierana przez właścicieli domów, którzy korzystają z ogrzewania elektrycznego, kotłów na gaz płynny lub olej opałowy. Na początku trzeba wyjaśnić, że inwestycja w pompę ciepła nie jest wydatkiem, który szybko się zwróci, za to ma zalety, o których warto wiedzieć.

Zasady działania pompy ciepła

Tradycyjne systemy ciepła, które są zasilane energią elektryczną, gazem, olejem, paliwami stałymi muszą najpierw spalić dane paliwa, by uzyskać potrzebną temperaturę. Obliczono, że uzyskanie idealnej temperatury 21°C w mieszkaniu wymaga wcześniej wytworzenia temperatury w kotle sięgającej nawet 1400°C. Ta skala pozwala określić, ile bezcennej energii jest bezpowrotnie tracone. Ten problem nie dotyczy natomiast pomp ciepła, bo nie produkują one energii, a jedynie wykorzystują tę zgromadzoną w ziemi, powietrzu, wodzie. Z tego zresztą powodu mówi się o pompie ciepła jako o urządzeniu ekologicznym. Zadaniem pompy ciepła jest ogrzanie budynku, ale też dostarczenie ciepłej wody, a czasem… ochłodzenie budynku. Niektórzy specjaliści porównują zasady działania pompy ciepła do działania lodówki. Lodówka i pompa ciepła tak samo pobierają energię. Lodówka jednak oddaje ją w postaci schłodzonego powietrza, a pompa przekazuje energię w postaci ciepła do budynku. Pompy ciepła mają tę przewagę nad innymi systemami, że nie powodują żadnych zanieczyszczeń, a samo urządzenie wewnętrzne jest tak niewielkie, że zmieści się np. w łazience i nie trzeba przeznaczać na instalację oddzielnego pomieszczenia w domu. Urządzenie nie wymaga też systematycznego nadzoru. Najważniejsze są w tym przypadku okresowe przeglądy.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Nie każda pompa ciepła spełnia pokładane w niej nadzieje. Aby naprawdę oszczędzić, należy wybrać odpowiednią. Przede wszystkim potrzebna jest  właściwa moc urządzenia. Ekipa zajmująca się przygotowaniem projektu musi dostosować moc urządzenia do wielkości budynku, a także jego lokalizacji. Ważna jest na przykład ilość okien i ich szczelność, ewentualne ocieplenie budynku. Instalator powinien też bardzo starannie wybrać miejsce, gdzie poprowadzona będzie instalacja, której zadaniem jest łączenie jednostek zewnętrznej i wewnętrznej pomp ciepła – doradza specjalista e-instalator. Mamy trzy rodzaje pomp ciepła. W warunkach krajowych dobrze sprawdza się pompa gruntowa, czyli taka, która wykorzystuje ciepło z gruntu. Do zalet tego rozwiązania zalicza się stałą dodatnią temperaturę w sezonie grzewczym. Wadą są koszty odwiertu. Na niektórych działkach instalowane są pompy ciepła wykorzystujące ciepło z wody. Jednak działek posiadających duże podziemne cieki wodne jest niewiele. Poza tym skład wody (żelazo, mangan, wapń) powoduje zapychanie się filtrów. W ostatnich latach popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, ze względu na niższe koszty inwestycji i łatwiejszy montaż pompy. Poza tym powietrze jest dostępne wszędzie w nieograniczonych ilościach.

Pompa powietrza – instalacja

Najłatwiej jest zainstalować pompę powietrza w budynkach nowych. Jeśli jednostka wewnętrzna ma wbudowany zbiornik na wodę użytkową jej gabaryty zbliżone są do wymiarów lodówki. W pozostałych przypadkach urządzenie jest niewielkie i łatwo je wkomponować w dowolnym miejscu domu, chociaż najodpowiedniejsze dla niej jest pomieszczenie gospodarcze lub piwnica. Natomiast urządzenie zewnętrzne najlepiej zainstalować przy najrzadziej używanym boku budynku. Jest to, bowiem urządzenie mechaniczne, które jednak emituje pewne dźwięki. Jeśli znajdzie się blisko balkonu lub tarasu może nam po prostu przeszkadzać. To oczywiście nie oznacza, że pomp ciepła nie można instalować budynkach już istniejących. Wymaga to jedynie sprawnej ekipy.

Pompy ciepła – koszty w 2022

Pompy ciepła mają wiele zalet, ale na pewno nie zaliczy się do nich cena. Specjaliści obliczyli, że w przypadku średniej wielkości domu koszt pompy ciepła i jej montaż to wydatek w granicach 35.000 – 50.000 zł. Jeśli budynek jest większy – ponad 300 m2 koszt może dochodzić nawet do 100.000 zł. Obliczając wydatki należy jednak pomyśleć i o tym, że można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze, a roczne koszty ogrzewania średniej wielkości budynku nie powinny przekroczyć 2000 zł. Może wiec warto rozważyć taką inwestycję?

fot. GREEN ENERGY ZONE

artykuł sponsorowany