Fotowoltaika dla Twojego domu to rozwiązanie, które się opłaca

Jeśli czytasz ten artykuł, pewnie zastanawiasz się, czy fotowoltaika może być rozwiązaniem, które faktycznie zdaje egzamin. Wiele słyszysz się na ten temat rzeczy, opinie bywają skrajne, jednak kiedy przeanalizujemy wszystkie za i przeciw, okazuje się, że fotowoltaika ma dużo do zaoferowania.

Zielona energia w Twoim domu

Panele fotowoltaiczne działają na prostej zasadzie – przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny, którym zasilić możemy cały dom. Instalację taką możemy zamontować na naszym dachu (co jest jednym z popularniejszych sposobów) bądź zdecydować się na instalację samodzielną, która postawiona jest bezpośrednio na ziemi. Każde gospodarstwo domowe może zdecydować się na tego typu rozwiązanie. A ogromnym plusem jest fakt pobierania czystej energii, która po latach przynosi nam jeszcze oszczędności. W dobie zmieniającej się rzeczywistości, gdzie kwestie środowiskowe grają coraz większą rolę, instalacja fotowoltaiczna zaczyna zdobywać coraz więcej zwolenników.

Twój prąd to niższe koszta

Niektórych może przerażać wysokość kosztów instalacji fotowoltaicznej, jednak gdy przyjrzymy się bliżej liczbom, możemy się pozytywnie zaskoczyć. Za instalację fotowoltaiczną o mocy około 70 megawatów zapłacić możemy ponad 20 tyś. złotych. Trzeba jednak pamiętać, że koszty początkowe ulegają zmniejszeniu – państwo często oferuje duże dotacje, które pomagają sfinansować tego typu instalacje. Później możemy także korzystać z ulg podatkowych, co przekłada się na fakt, że za fotowoltaikę w naszym domu zapłacimy około 17 tyś złotych. Koszt całej inwestycji zwraca się po około 6-7 lat, zaś trwałość i niezawodność samych paneli szacuje się na ponad 30 lat – to daje nam wiele lat korzystania z czystej, taniej energii wytwarzanej na naszym własnym dachu lub w ogrodzie.

Mało tego, produkowaną nadwyżkę prądu z łatwością możemy odsprzedać lub przechować w sieci energetycznej naszego dostawcy prądu i odebrać ją, gdy wytwarzany prąd nie będzie pokrywał w całości zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego na energię (jak ma to miejsce w przypadku miesięcy zimowych, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze). Dzięki takim rozwiązaniom, fotowoltaika opłaca się i pozwala na generowanie realnych oszczędności w domowym budżecie.

Fotowoltaika rozwiązaniem dla przyszłości

W obecnym czasie, szukanie rozwiązań przyszłościowych, które zapewnią nam bezpieczeństwo i niezależność, to naturalna kolej rzeczy. Zgodnie z dyrektywami unijnymi, pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł ma się zwiększać. Coraz więcej krajów stawia właśnie na rozwój i promowanie fotowoltaiki, która staje się zbilansowanym rozwiązaniem na jutro.

Artykuł sponsorowany