Warszawski rynek nieruchomości – co musisz o nim wiedzieć?

Warszawski rynek nieruchomości

Z różnych raportów płynie ten sam wniosek – warszawski rynek nieruchomości ma się świetnie i dynamicznie się rozwija. Deweloperzy pewnie przystępują do realizacji kolejnych inwestycji, dzięki czemu nabywcy mają spory wybór. Sprawdzamy, jak zmienia się warszawski rynek nieruchomości.

Warszawa – w gąszczu atrakcyjnych ofert

W ofertach deweloperów budujących na terenie Warszawy dostępne są setki, jeżeli nie tysiące mieszkań. Mimo że prace nad niektórymi inwestycjami jeszcze się nie rozpoczęły, firmy deweloperskie nie mogą narzekać na brak zainteresowania swoją ofertą. Inwestorzy wciąż poszukują m.in. mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów zarówno dla siebie, jak i pod wynajem. Dla wielu cena ma przy tym drugorzędne znaczenie – kluczowa jest lokalizacja.

Z uwagi na wielkość i zróżnicowanie warszawskiego rynku nieruchomości inwestorzy często muszą przebrnąć przez ogromną liczbę ofert, aby znaleźć to, czego szukają. Alternatywą dla samodzielnego poszukiwania jest skorzystanie z pomocy ekspertów z agencji nieruchomości. LOCO Real Estate na swojej stronie internetowej https://loco-estate.com/oferty-nieruchomosci/ udostępnia wyłącznie wyselekcjonowane oferty apartamentów w atrakcyjnych lokalizacjach.

Jak zmienia się warszawski rynek nieruchomości?

Z raportu EY przygotowanego przez Tacit Investment wynika, że w 2019 r. segment apartamentów premium wzrośnie aż o 9%[1]. Niskie oprocentowanie lokat bankowych i innych produktów inwestycyjnych powoduje, że wielu inwestorów poszukuje alternatywnych sposobów pomnożenia zgromadzonych oszczędności. Niektórzy z nich celują w dynamicznie rozwijający się rynek apartamentów i mieszkań o podwyższonym standardzie. Dlaczego?

Warszawa jest jednym z największych ośrodków gospodarczo-politycznych. To właśnie stolicę Polski na oddział lub główną siedzibę często wybierają firmy z zagranicznym kapitałem. Wszystko to powoduje, że zakup apartamentu może się bardzo opłacać. Kluczowy jest jednak standard budynku, wykończenia oraz położenie. Im bliżej centrum, tym wyższą cenę są skłonni zapłacić najemcy.

Duże zainteresowanie inwestorów prywatnych luksusowymi inwestycjami powoduje, że deweloperzy odpowiadają na zapotrzebowanie, dzięki czemu powstają kolejne budynki w prestiżowych lokalizacjach. W ostatnich latach na terenie Warszawy firmy deweloperskie oddały wiele takich inwestycji – wymienić wystarczy apartamentowce Złota44 czy Cosmopolitan Tower.

Średnia cena transakcyjna – ile trzeba zapłacić za mieszkanie w Warszawie?

Jeżeli spojrzeć na zestawienie średnich cen transakcyjnych na rynku pierwotnym, to Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce. W I kwartale 2019 r. inwestorzy musieli zapłacić 9142 zł. Dla porównania w Gdańsku było to 7466 zł, a w Łodzi „zaledwie” 5817 zł[2]. Osoby, które są zainteresowane zakupem luksusowych apartamentów, muszą jednak przygotować się na znacznie wyższe ceny.

Propozycje cenowe za lokale w stanie deweloperskim, które są oddawane w segmencie apartamentów, zaczynają się od ok. 1 mln. Za metr kwadratowy najbardziej wyjątkowych apartamentów zlokalizowanych w prestiżowych lokalizacjach trzeba zapłacić nawet 65 tys. zł[3].

Wysokie ceny nie zawsze odstraszają inwestorów – większość z nich ma świadomość, że w perspektywie czasu taka inwestycja się zwróci. Duże zainteresowanie lokalami z segmentu apartamentów pozwalają im zarabiać na ich udostępnianiu choćby ekspatom. Dodatkowo w centrum Warszawy jest coraz mniej wolnych działek, które firmy deweloperskie mogą zagospodarować. To z kolei powoduje, że również sprzedaż takiego lokalu w przyszłości nie będzie wiązało się z problemami – kupiec znajdzie się bez trudu.

[1] Propertynews.pl, Luksus jest i będzie w cenie. Rynek apartamentów premium z perspektywą wzrostów (dostęp 27.06.2019).

[2] Qbusiness.pl, Puls Rynku Nieruchomości. Kwiecień 2019 (dostęp 27.06.2019).

[3] Kpmg.pl, Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce (dostęp 27.06.2019).