Płot z drewna – czy warto?

płot z drewna

Lubimy i cenimy drewno. Jest to materiał szlachetny, naturalny, o bardzo wysokich parametrach trwałości i wysokiej estetyce. Uchodzi za ponadczasowy i zawsze modny. Zachodzi jednak pytanie, czy drewno jest właściwym materiałem na płot? Specjaliści podkreślają, że jak najbardziej. Drewno było użytkowane jako materiał budowlany przez wieki. Z drewna też wykonywano ogrodzenia. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by i obecnie płoty z drewna zajęły należne im miejsce. Płot z drewna musi spełniać jednak pewne warunki. Drewno wykorzystane do budowy płotu musi być zdrowe, najlepiej bez sęków, odpowiednio wysuszone, a także zabezpieczone przed wilgocią, grzybami i owadami.

Zalety płotu drewnianego

Jest to bardzo ekskluzywny rodzaj ogrodzenia. Łatwo wpisuje się zarówno w wiejski, jak i miejski krajobraz – oczywiście, jeśli jest odpowiednio dobrany. Atutem płotu z drewna jest fakt, że jest naturalny, co w okresie zwracania uwagi na ekologię nie jest bez znaczenia. Zawsze będzie modny, bo drewno to materiał ponadczasowy. Może służyć przez lata, jeśli jest odpowiednio zabezpieczony. Z czasem nabiera pewnej szlachetności. Drobne rysy nie są problemem, ale podkreślają naturalność drewna. Nie ma większych problemów z montażem. Może tego dokonać sam inwestor, chociaż taka praca na pewno dłużej potrwa, niż wtedy, kiedy zatrudniona będzie profesjonalna ekipa. Nie ma też problemu z dostępnością drewna. Kupimy je w każdym markecie budowlanym lub bezpośrednio w tartaku.

Z jakiego drewna płot drewniany?

Stosunkowo niedawno budowa płotu drewnianego była ekonomicznie uzasadniona, bo był to materiał stosunkowo tani i dostępny. Obecnie się to zmieniło, bo drewno jest dość drogie. Jeśli jednak inwestorom zależy na uzyskaniu efektownego i naturalnego ogrodzenia, cena nie będzie przeszkodą. Najczęściej wykonuje się płoty z drewna sosnowego lub świerkowego. To dobry wybór, bo drewno drzew iglastych jest twarde, wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Tego typu drewno wymaga jednak impregnacji.

Jeśli nie chcemy ingerować w naturalną strukturę, można wybrać drewno modrzewiowe, idealnie sprawdzające się w przypadku płotu. Podobnie jest w przypadku daglezji. Przy większych możliwościach finansowych można sobie pozwolić na płot z dębu lub robinii. Robinia jest rzadko spotykana, ale już drewno dębowe można bez problemu zamówić do budowy płotu. Przeszkodą są tylko koszty. Podobnie jak w przypadku drewna egzotycznego.

W naszych warunkach raczej nie wykonuje się płotów z bangkirai lub massaranduba, ale jest to możliwe. Barierą jest wysoka cena i znalezienie surowca o odpowiednich rozmiarach. Nie wykonuje się natomiast płotów z buku, jesionu, klonu, chociaż są to gatunki drewna dość trwałe. W ostatnich sezonach pojawiła się też możliwość wykorzystania do budowy płotu drewna modyfikowanego termicznie. Drewno jest poddawane obróbce termicznej bez ingerencji środków chemicznych i dzięki temu otrzymuje się materiał twardy, wytrzymały, zbliżony właściwościami do drewna egzotycznego.

Rodzaje płotów z drewna

Pod hasłem płot z drewna kryje się kilka rodzajów takich płotów. Myśląc: chcę mieć płot z drewna, trzeba też ustalić – jaki?

  • Płot boazeryjny – zapewniający maksymalną prywatność, gdyż jest zbudowany z połączonych ze sobą paneli boazeryjnych.
  • Płot z bali to bardzo efektowny i jednocześnie dość ciężki rodzaj płotu drewnianego. Dobrze wygląda przy dużym budynku, pensjonacie, wiejskiej karczmie.
  • Płot ze sztachet – to typ płotu, jaki wielo osób pamięta z dzieciństwa. Sprawdza się przy niewielkich domach, siedliskach. Sztachety są najczęściej wykonane z desek o szerokości do 15 cm i grubości ok. 35 cm.
  • Płot ryflowany – jego nazwa wywodzi się od techniki wycinania w deskach podłużnych rowków. Konstrukcja opiera się na bazie grubej ramy. Występuje w bardzo różnorodnych wzorach; wykończony na górze ażurowo.
  • Płot z desek – deski w tego typu płotach można instalować poziomo lub pionowo. Są one zazwyczaj wypełnieniem między przęsłami. Przęsła mogą być betonowe, z cegły, kamienne, z metalu.

Płoty z drewna były najwcześniejszą formą ogradzania terenu. Mimo upływu lat wciąż są popularne. Idealnie wpisują się w sielskie otoczenie natury przy budownictwie tradycyjnym, chociaż można też połączyć je – na zasadzie kontrastu – z budownictwem industrialnym.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. pixabay

Artykuł redakcyjny