Mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego – jakie wybrać?

Mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego – jakie wybrać

Decydując się na zakup mieszkania, trzeba liczyć się z koniecznością podjęcia wielu kluczowych decyzji. Na samym początku poszukiwań warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mieszkanie powinno pochodzić z rynku pierwotnego, czy też może to być nieruchomość z rynku wtórnego. Która opcja jest lepsza?

Czym się różni rynek pierwotny od wtórnego?

Nasze rozważania warto rozpocząć od wyjaśnienia różnicy między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Na rynku pierwotnym są dostępne jedynie nowe i nieużywane nieruchomości, które dopiero co zostały wybudowane lub są w trakcie budowy. Za nieruchomościami z rynku pierwotnego najczęściej stoi deweloper i to właśnie z nim, przyszli właściciele ustalają wszelkie formalności dotyczące zakupu domu lub mieszkania.

Czym się różni rynek pierwotny od wtórnego? Na rynku wtórnym można kupić nieruchomości z drugiej ręki. O ile mieszkania deweloperskie cechuje określony standard i wykończenie, o tyle w przypadku mieszkań i domów z rynku wtórnego, można mieć do czynienia z nieruchomościami w najróżniejszym standardzie. Rynek wtórny to zarówno ekskluzywne apartamenty, jak i mieszkania, które wymagają generalnego remontu.

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Jakie mieszkanie wybrać: z rynku wtórnego czy pierwotnego? Poniżej kilka argumentów przemawiających za rynkiem pierwotnym.

  • Mieszkanie „uszyte na miarę”

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym daje możliwość wykończenia lokum w taki sposób, w jaki zamarzyło się to właścicielowi. Chodzi tu o najróżniejsze aspekty: od doboru materiałów wykończeniowych po rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W przypadku rynku wtórnego, nowy właściciel najczęściej przychodzi „na gotowe”, a wszelkie ingerencje aranżacyjne to konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów.

  • Nowoczesne budownictwo

Nowe nieruchomości są budowane z nowoczesnych i energooszczędnych materiałów. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii, mieszkania odnotowują znacznie mniejsze straty ciepła, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co więcej, sama estetyka nowych mieszkań i całych osiedli jest nowoczesna, a zarazem spójna.

  • Przemyślane osiedla

Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej powstają na nowych osiedlach, które są zagospodarowane w przemyślany sposób. Deweloperzy dbają o to, by najbliższa architektura była spójna z otoczeniem, a jednocześnie funkcjonalna. Zamknięty plac zabaw, lokale usługowe czy podziemne garaże to rozwiązania, które bardzo często można spotkać na nowoczesnych osiedlach.

Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym

Jednym z kluczowych kryteriów, branych pod uwagę przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym jest cena. O ile jeszcze kilka lat temu ceny nieruchomości z rynku wtórnego były znacząco niższe od tych z rynku pierwotnego, o tyle w ostatnim czasie w niektórych miastach różnice te uległy zmniejszeniu.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, np. od tego dewelopera: https://www.develia.pl/pl/, to również mniejsze koszty, które trzeba ponieść indywidualnie i wspólnotowo. Nowe, dopiero co oddane do użytku mieszkanie, nie będzie wymagało ponoszenia dodatkowych kosztów przez dłuższy czas. Chodzi tu zarówno o samo mieszkanie, jak i o części wspólne. W nieruchomościach z rynku wtórnego, bardzo często konieczny jest do wykonania remont zarówno mieszkania, jak i części wspólnych.

Artykuł sponsorowany 

Grafika: stock.adobe.com