Zabudowa lodówki w starym meblu, czy to możliwe?

Zabudowa lodówki

Urządzając kuchnię od zera, najwięcej osób decyduje się na zakup nowych mebli, dopasowanych idealnie do wymiarów pomieszczenia. To jednak niejedyna opcja – możesz też skorzystać z tych używanych, a nawet bardzo starych i zabytkowych – wypatrzonych w sklepie z antykami lub odziedziczonych w spadku. Czy takie meble będą dobrze współpracować z nowoczesnymi sprzętami kuchennymi, takimi jak chociażby lodówka? Odpowiadamy. 

Stare meble – dlaczego zasługują na nowe życie? 

Choć wiele osób nawet nie rozważa możliwości zamontowania starych mebli w nowej kuchni, rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Najbardziej oczywistą z nich jest aspekt finansowy – ich zakup może wynieść Cię znacznie mniej niż kupno nowego kompletu kuchennego. Wystarczy odwiedzić kilka pchlich targów i miejsc skupujących oraz sprzedających rzeczy vintage, by przekonać się, jak ciekawe, a przede wszystkim korzystne dla portfela perełki można w nich znaleźć. 

Stare meble są też często wykonywane z porządnych materiałów (np. z litego drewna), które odznaczają się ponadprzeciętną trwałością. Lekkie odświeżenie i pomalowanie zazwyczaj wystarczy, by przywrócić im dawną estetykę – i będą Ci z powodzeniem służyć przez wiele lat. 

Nie warto zapominać też o aspekcie sentymentalnym. Stare szafki czy kredens odziedziczone po rodzicach czy dziadkach mogą stanowić piękną pamiątkę i przypominać o nich na co dzień. Co więcej, po małej renowacji perfekcyjnie skomponują się z nowoczesnymi elementami wyposażenia, tworząc aranżację w modnym ostatnio, eklektycznym stylu. 

Jak wybrać lodówkę do zabudowy w meblu vintage? 

Lodówko-zamrażarka do zabudowy ma stanowić duet ze starym meblem? Aby tak się stało, musisz dokładnie wymierzyć oba elementy i sprawdzić, czy to w ogóle możliwe. Skoro nie wykonujesz szafki na wymiar, pozostaje Ci jedynie dopasowanie lodówki do niej – a nie odwrotnie, jak to ma miejsce zazwyczaj. 

Nie musisz też martwić się tym, że ograniczone wymiary mebla sprawiają, że nie zmieścisz w nim największej dostępnej na rynku chłodziarki, choć potrzebujesz sporo miejsca do przechowywania produktów spożywczych. Nowoczesne modele Electrolux dysponują technologiami, dzięki którym wnętrze lodówki jest o wiele bardziej pojemne niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Należą do nich np.: 

  • system CustomFlex – pozwala na dostosowanie środka urządzenia do własnych potrzeb, 
  • uniwersalna półka na butelki – do schładzania ulubionych napojów, 
  • system MultiSpace – za jego sprawą lodówka jest wyższa o 12 cm od porównywalnych sprzętów, a tym samym jest w stanie pomieścić więcej produktów. 

O czym pamiętać, decydując się na wykorzystanie starego mebla? 

Jeśli wybierasz do zabudowy stary mebel, musisz być świadomy tego, że nie zawsze będzie on przystosowany do tego, by zamontować w nim lodówkę. Co za tym idzie, musisz zadbać o właściwe warunki do montażu tego urządzenia. Wszystko sprowadza się w zasadzie do dwóch kwestii: 

  • upewnienia się, że za sprzętem znajduje się wystarczająco duża przestrzeń, by mógł swobodnie oddawać ciepło, 
  • wycięcia otworów umożliwiających odprowadzanie ciepła na zewnątrz. 

Pominięcie tego kroku może skutkować nie tylko szybszym zużyciem sprzętu, lecz również trwałym wypaczeniem mebla ze względu na długotrwały kontakt z wysoką temperaturą. Wystarczy dopilnować tego, by jego wnętrze było dobrze wentylowane, a wszystko będzie działać bez zarzutu i zachowa estetykę na długi czas. 

Artykuł sponsorowany