Czy można ułożyć kostkę brukową samodzielnie?

Ułożenie kostki brukowej

Ułożenie kostki brukowej to najskuteczniejszy sposób na utwardzenie podjazdu pod domem, a przy okazji na ozdobienie podwórka i nadanie mu bardziej schludnego wyglądu. Czy układanie kostki brukowej jest trudne? Ile czasu może zająć i czym warto robić to samodzielnie? Oto nasz krótki poradnik.

Czy trudno jest ułożyć kostkę brukową?

Położenie kostki brukowej wymaga pewnego rodzaju precyzji, czasu oraz oczywiście wytrzymałości fizycznej. Zajęcie to nie należy do szczególnie skomplikowanych ani wymagających specjalistycznej wiedzy, jednak należy się do niego dobrze przygotować. Fachowcy układają kostkę średnio za 100 złotych za metr kwadratowy, dlatego mając sporą powierzchnię do ułożenia, można na robociźnie zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, robiąc to samemu.

Jakie narzędzia będą przydatne?

Jeśli chodzi o narzędzia przydatne podczas układania, z pewnością przyda się szpadel oraz szeroka łopata do zrywania darni i korytowania. Niezbędny będzie też ubijak — ręczny kosztuje około 300 złotych i warto w niego zainwestować, gdy nie chce się kupować ubijaka spalinowego, dużo droższego. Niezbędna będzie też poziomica, najlepiej laserowa, aby kostka została ułożona równo. Do wytyczania trasy przebiegu podjazdu konieczne będą pręty zbrojeniowe lub tyczki oraz sznur. Przyda się także specjalny gumowy młotek do ubijania kostki oraz szeroka szczotka na kiju.

Jakie materiały są potrzebne?

Oprócz kostki brukowej niezbędne są również inne materiały pozwalające ułożyć ją oraz utwardzić teren. Za metr kwadratowych kostki należy zapłacić kilkadziesiąt złotych. Warto uprzednio dokładnie zmierzyć teren, na którym chce się położyć kostkę oraz obliczyć jego powierzchnię, by na tej podstawie oszacować ilość potrzebnego materiału. Poza kostką o wybranym kształcie przydadzą się również krawężniki lub specjalna betonowa palisada — ich zadaniem jest zapobieganie rozjeżdżaniu się kostki na boki w czasie użytkowania i wytyczanie krawędzi. Kolejne ważne materiały to kruszywo drogowe, piasek oraz cement. Szacuje się, że do ułożenia 5 metrów kwadratowych kostki potrzeba około 25 kg cementu i tyle samo piasku.

Jak wytyczyć bieg kostki?

Kostka brukowa jest łatwiejsza do ułożenia na prostej, równej krawędzi. Gdy planuje się jednak układać ją po łuku, należy starannie wytyczyć jej bieg, przy czym można nawet próbnie „na sucho” ułożyć kostkę na ziemi, aby upewnić się, czy dany kształt pozwoli na taką konstrukcję. Aby wytyczyć bieg kostki, należy wbić w równych odstępach w wyznaczonym według własnego projektu miejscu pręty zbrojeniowe albo tyczki. Następnie przywiązać do nich sznurek, który wytyczy górną krawędź kostki. Jeśli podjazd jest zlokalizowany na zboczu, należy uwzględnić delikatny spadek, aby woda opadowa mogła swobodnie spływać w określonym miejscu.

Jak przygotować podłoże pod kostkę?

Po wytyczeniu trasy kostki konieczne jest skopanie ziemi na głębokość od 15 do nawet 35 cm (dla podjazdów budowanych z myślą o jeżdżeniu po nich samochodami). Należy zerwać darń szpadlem i wyrównać ziemię łopatą — jej resztki można z powodzeniem wykorzystać w swoim ogrodzie. W tak powstałym korycie ma się zmieścić nie tylko kostka brukowa, ale również utwardzenie. Najpierw wstawia się krawężniki wzdłuż wykopanego wcześniej kanału. Jako pierwszą warstwę sypie się kruszywo na około 10-15 cm grubości i wyrównuje — na przykład grabiami. Następnie miesza się pół na pół piasek z suchym cementem i taką mieszanką wysypuje kolejne 5 cm i wyrównuje grabiami lub specjalną równą deską. Należy upewnić się, czy od wierzchniej części takiej podsypki do krawędzi jest wystarczająca wysokość, aby zmieściła się tam kostka, którą wybraliśmy.

Układanie kostki — ostatni etap pracy

Gdy już zostało przygotowane podłoże, można zabrać się za ostatni, najbardziej satysfakcjonujący etap pracy, czyli układanie kostki brukowej. Warto uprzednio przygotować sobie projekt uwzględniający kształt poszczególnych elementów — jeśli budujesz podjazd z kostki o różnych kształtach czy rozmiarach i pragniesz stworzyć z nich jakiś fantazyjny kształt. Krok po kroku należy układać kostki jak najbliżej siebie, w razie potrzeby „dobijając” je młotkiem. Kładzenie kostki nie wymaga żadnej zaprawy — podsypka z piasku i cementu robiona na sucho z biegiem czasu „złapie” wilgoć z gruntu i zwiąże kostkę, która lekko się w niej zapadnie. Po starannym ułożeniu całej kostki można brać się za piaskowanie.

Czym jest piaskowanie i po co się je stosuje?

Piaskowanie kostki brukowej to etap bardzo ważny, potrzebny, aby ułożone kamienie nie rozjeżdżały się i były jak najdłużej zwarte ze sobą. Z zewnątrz stabilizują je oczywiście krawężniki, jednak nawet najlepiej ułożona kostka ma tendencję do delikatnego destabilizowania się poszczególnych elementów. Dlatego też należy ponownie użyć piasku z cementem, wysypując go obficie bezpośrednio na ułożoną kostkę. Przy pomocy szczotki trzeba rozsypać go tak, aby dokładnie wypełnił wszystkie powstałe między kostkami szczeliny. Nie należy później dokładnie zamiatać kostki ani myć jej myjką ciśnieniową, aby nie wypłukiwać piasku spomiędzy kamieni. Trzeba natomiast ponownie użyć ubijaka, aby docisnąć kostkę i wyrównać jej powierzchnię.

Jak konserwować kostkę brukową?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie należy przez pewien czas zamiatać kostki, na której widnieć będzie jeszcze rozsypany piasek. Wilgoć z powietrza i ewentualne opady deszczu pozwolą cementowi związać i utrwalą spoistość kostki. Po kilku dniach warto jednak zabezpieczyć jej wierzch specjalnym impregnatem do kostki brukowej. W sprzedaży dostępne są fantastyczne preparaty, które nie tylko zabezpieczają kostkę brukową przed pękaniem, osadzaniem się mchów czy płowieniem, ale również zwiększają jej właściwości antypoślizgowe oraz lekko przyciemniają kolor. Tak przygotowana kostka będzie gotowa do codziennego użytkowania. Co jakiś czas, na przykład co 2-3 lata warto wyczyścić ją myjką ciśnieniową, ponownie wysypać piaskiem z cementem, aby uzupełnić ewentualne ubytki spowodowane wiatrem i deszczem, i zaimpregnować.