Płyty budowlane do zabudowy

Płyty budowlane do zabudowy

Płyty budowlane są nowoczesnymi materiałami stosowanymi w pracach remontowych i budowlanych. Cenione przez fachowców ze względu na trwałość, funkcjonalność i łatwość montażu.

Przyspieszają prace budowlane, bo płyty można kłaść bez względu na warunki atmosferyczne, nawet przy niewielkim mrozie. Dają różne możliwości wykończenia wnętrz. Stosowane są głownie w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz.

Płyty budowlane można zastosować do wyrównywania ścian i podłóg. W nowoczesnych, industrialnych wnętrzach sprawdzają się jako okładzina ścienna. Przedzielenie pokoju lub strychu? Nic prostszego – płyty budowlane doskonale się sprawdzą, bez konieczności stawiania tradycyjnych ścian. Będzie szybciej i prościej.  

Jeśli inwestor wybierze płyty samonośne to będzie to doskonały materiał przy powstawaniu domów szkieletowych. Są potrzebne jako wyrównanie podłoża przed położeniem prawdziwej podłogi. Można nimi obudować rury, które znajdują się w łazienkach lub kuchniach, a także nietypowe elementy w mieszkaniu, które nie są szczególnie estetyczne. Można je wykorzystać jako izolację akustyczną i termiczną. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Oczywiście nie każda płyta sprawdza się w każdej sytuacji. Mają one ściśle określone zadania.

Płyty kartonowo-gipsowe

To jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych rodzajów płyt budowlanych. Ta popularność jest spowodowana tym, że uwielbiamy personalizować swoje wnętrza. Chcemy, by były skrojone na miarę. Płyty kartonowo-gipsowe idealnie w ten trend się wpisują. Są lekkie, plastyczne, łatwo je przycinać i aranżować. Sprawdzają się w różnych sytuacjach: jako ścianka działowa, zabudowa, płyta wyrównująca sufit. Nie ma najmniejszego problemu, by płyta kartonowo-gipsowa realizowała się w tych rolach.

Płyty kartonowo-gipsowe można podzielić na różne rodzaje. Standardowa, to płyta o dwóch grubościach: 9,5 i 12,5 mm oznaczone literą A. Jest najczęściej wykorzystywana, ale należy zadbać, by nie montować jej w miejscach, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (na przykłada w łazienkach) sprawdzi się płyta kartonowo-gipsowa impregnowana. Są też płyty odporne na działanie ognia (ogniochronne), do wyłożenia posadzki (podłogowe), do konstrukcji powierzchni zakrzywionych (gięte) oraz do wyciszenia pomieszczeń (izolacyjne).

Płyty budowlane drewnopochodne

Są to konstrukcje twarde, odporne i wytrzymałe. Stosowane są podczas prac konstrukcyjnych i wykończeniowych jako poszycie dachów, suchy jastrych, materiał do zabudowy. Wśród płyt drewnopochodnych wyróżniamy płyty wiórowe, pilśniowe, paździerzowe, wiórowo-paździerzowe i sklejkę.

Płyty budowlane cementowe i włókno-cementowe

Są cenione ze względu na dużą wytrzymałość, twardość i trwałość. Ze względu na swoje właściwości są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występują duże obciążenia, np. pod posadzkami jako podbudowa. Płyty mogą być impregnowane, więc są stosowane w pomieszczeniach, gdzie jest duża wilgotność, np. w łazienkach, pralniach, na basenach. Ponieważ odporne są też na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, sprawdzają się jako wykończenie elewacji.

Płyty z tworzyw sztucznych

Materiał z jakiego powstały sprawia, że są to konstrukcje bardzo lekkie i wodoodporne. Zbudowane są najczęściej z pianki polistyrenowej, fenolowej lub polistyrenu ekstradowanego, na które nakłada się siatkę z włókna szklanego i pokrywa powłoką wykończeniową. Specjaliści polecają je jako materiał sprawdzający się w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Można nimi wyrównywać podłoża, wykonywać zabudowy pod zlewem lub stosować na dachach, elewacjach lub pod podłogą.

Nie ma chyba współczesnego domu, który powstałby bez płyt budowlanych. Cieszą się one niesłabnącą popularnością ze względu na funkcjonalność, łatwość montażu, lekkość i wytrzymałość. Cena jest adekwatna do jakości materiałów. Jest to materiał, który znacznie ułatwia prace remontowe i budowlane. Warto mieć podstawową wiedzę na temat rodzajów płyt i możliwości ich zastosowania w domu lub mieszkaniu.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

Artykuł sponsorowany 

fot. decoratex