Projektowanie ogrodu wydaje się sporym, logistycznym wyzwaniem. Poznaj 5 praktycznych zasad dotyczących projektowania swojego wymarzonego ogrodu. Przekonasz się, że to wcale nie musi być aż tak trudne. Teoretycznie, wystarczy dobrze poznać teren, narysować własną wizję, określić budżet i przystąpić do realizacji. W praktyce nie zawsze jednak jest tak banalnie.
Dobrze poznaj teren
Przyjmijmy, że przyszedł czas na uporządkowanie przestrzeni wokół domu, lub też zaniedbanego ogródka działkowego. Nim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek prace, przejdź się po tym miejscu, zwracając uwagę na konkretne szczegóły. Będą to:
- struktura terenu — sprawdź, czy są duże nierówności, a może zarośnięte doły, które trzeba zasypać lub wykorzystać w nowej aranżacji,
- jakość gruntu — wbij szpadel i przyglądnij się ziemi. Grudki mogą wiele powiedzieć o rodzaju podłoża. To w konsekwencji będzie rzutowało na plany dotyczące nasadzeń w ogrodzie,
- drzewa i krzewy — zobacz, co da się uratować, a co jest na tyle zaniedbane, że trzeba będzie wykopać i usunąć. Czasem wystarczy ostrzejsze cięcie, aby przestrzeń zyskała nowy, atrakcyjny wygląd.
Dobrze jest również zmierzyć całą powierzchnię ogrodu tak, aby mieć ogólne rozeznanie w kwestii ilości nowych nasadzeń czy chociażby nasion trawy.
Zdecyduj, co chcesz mieć w ogrodzie
Podchodząc do projektowania ogrodu, zwykle w głowie pojawia się ogólna wizja. Na tym etapie warto dać ponieść się fantazji i wypisać wszystko to, co chciałoby się mieć w ogrodzie. Teraz nie ograniczaj się, a jedynie rozpisz wszystkie, nawet najbardziej szalone pomysły. Niekiedy to właśnie one są początkiem najciekawszych kreatywnie rozwiązań. Następnie z tej listy wykreśl to, co zdecydowanie nie sprawdzi się w naszym klimacie. Pod uwagę musisz wziąć również rodzaj gleby i stopień nasłonecznienia.
Narysuj ogród marzeń
Najprostszą, ale i najtańszą opcją jest kartka papieru i ołówek. Postaraj się przenieść na kartkę ogólny zarys swojego ogrodu. Następnie dodaj tam swoje pomysły. Innym sposobem jest wykorzystanie jednego z dostępnych w internecie programów specjalizujących się w projektowaniu ogrodów. Część z nich ma bezpłatne wersje próbne, które zdecydowanie wystarczą na jednorazowe zaprojektowanie swojej zielonej przestrzeni. Bez względu na to, czy rysujesz na tablecie, czy też na kartce, na prowizoryczną mapę swojego przyszłego ogrodu nanieś wszystko to, co przychodzi ci do głowy. Prócz wytyczonych części na warzywniak i część rekreacyjną, pomyśl również o odpowiednim nawodnieniu czy oświetleniu. Pozwoli to na wykonanie ewentualnych prac ziemnych bez uszkodzenia istniejących elementów ogrodu. Gdy to wszystko będzie już zrobione, pora na kolejny, najtrudniejszy krok.
Popatrz racjonalnym okiem
Przede wszystkim racjonalnie określ, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wykonanie ogrodu. Kwota ta stanie się punktem wyjścia do następujących po sobie prac w ogrodzie. Rozpisz wszystko, co chcesz wykonać, jednak w rozsądnej kolejności. (Jeżeli planujesz przekopać ogródek, to nie będziesz wcześniej wysiewać trawy.) Pomyśl też o tym, że nasadzenia powinny zdobić ogród cały rok. Rośliny zaplanuj więc tak, aby coś kwitło lub pięknie wyglądało o każdej porze roku. W budżecie uwzględnij również wydatki na nawozy oraz środki ochrony roślin. Te bywają kosztowne.
Weź również pod uwagę, że nie wszystko musisz posadzić od razu. Warto jednak przyszłe nasadzenia uwzględnić w planie, aby przygotować ogród do przyszłych nasadzeń.
Cierpliwość to podstawa
Ogrodnictwo uczy cierpliwości i wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował coś zasadzić czy zmienić przestrzeń w zieloną enklawę. Z jednej strony, na realizację wizualizacji komputerowych czy narysowanych odręcznie na papierze, trzeba dłużej poczekać. Z drugiej, natura działa po swojemu, więc część misternie skonstruowanego planu może zwyczajnie się nie uda. Rada na koniec jest więc taka: przygotuj się na niespodzianki i nie przejmuj się, gdy coś nie wyjdzie. Projektowanie ogrodu to dopiero początek przygody!
Agnieszka_wielosłów
Fot. aleslanger, pixabay.com
Jakie akcesoria do pergoli ogrodowych wybrać dla komfortowego wypoczynku?