Uruchomienie fabryki Technonicol w Polsce

Technonicol, międzynarodowy lider produkcji materiałów hydroizolacyjnych, termoizolacyjnych oraz pokryć dachowych uroczyście otworzył fabrykę wełny mineralnej na Dolnym Śląsku. Wkrótce firma wybuduje kolejny zakład. To pierwsza tego typu rosyjska inwestycja w Polsce od ponad 20 lat.

Kilkaset osób – zarówno na miejscu, jak i online – wzięło udział w oficjalnym otwarciu nowoczesnej fabryki wełny mineralnej Technonicol. Fabryka, zlokalizowana w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zaczęła produkcję pod koniec marca 2021 roku i wyprodukowała już ponad 22 tys. ton wełny skalnej, materiału przeznaczonego do izolacji budynków. W zakładzie produkcyjnym pracuje prawie 200 osób.

Uruchomienie fabryki w Polsce zbiegło się w czasie ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budowlane w Polsce i w krajach sąsiednich, do których firma eksportuje swoje materiały.
– Widzimy postpandemiczny boom budowlany, nie tylko w Polsce, ale na wszystkich rynkach, na których działamy. Popyt na materiały budowlane przewyższa podaż. W odpowiednim momencie uruchomiliśmy fabrykę wełny mineralnej w Wykrotach (gmina i miasto Nowogrodziec), nie tylko od początku mieliśmy zamówienia na całość produkcji, ale wręcz kolejkę oczekujących. Natychmiast rozwiały się wszelkie obawy o to, czy na rynku będzie wystarczający popyt. Teraz chcemy pójść za ciosem i otworzyć drugą, a może i trzecią fabrykę –powiedział Siergiej Kolesnikow, współzałożyciel firmy Technonicol, która działa w Europie pod nazwą TN International.

Rocznie firma będzie produkować do 90 tys. ton materiału izolacyjnego, co pozwoli na ocieplenie ponad 30 tys. domów jednorodzinnych. Według analiz rynkowych, w Polsce aż 4 miliony domów jednorodzinnych wymagają gruntownej termomodernizacji.

– Naszą misją jest aktywny udział w termomodernizacji Polski. Produkujemy materiały izolacyjne, które zapewniają kompleksowe ocieplanie budynku od fundamentów aż po dach. Do tego nasza fabryka wełny mineralnej to nowoczesny i ekologiczny obiekt. Nie generujemy odpadów, gdyż są one przetwarzane w dalszym procesie produkcji materiału izolacyjnego – powiedział Roman Milewski, prezes TN International Polska.

Fabryka wełny skalnej to dopiero pierwsza inwestycja rosyjskiej firmy w Polsce. Wkrótce rozpocznie się budowa zakładu produkującego membrany polimerowe, materiały używane do hydroizolacji dachów, basenów, fundamentów, garaży podziemnych i innych obiektów użytkowych.

– Już zainwestowaliśmy w to przedsięwzięcie 45 mln zł, a docelowo będzie to około 126 mln zł. Uruchomienie zakładu planujemy na koniec 2022 lub początek 2023 roku. Planujemy eksportować membrany polimerowe w promieniu 800 km, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Chorwacji, a być może nawet do północnych Włoch – zapewnia Siergiej Kolesnikow.

Współzałożyciel firmy Technonicol zapowiedział podczas otwarcia fabryki wełny skalnej w Wykrotach (gmina i miasto Nowogrodziec), że w ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje zainwestować ponad 700 mln euro na Starym Kontynencie, z czego w Polsce będzie to suma ok. 100 mln euro.

TN International wybrała Dolny Śląsk na budowę fabryki z powodu doskonałej lokalizacji – bliskości Niemiec, Czech i innych krajów europejskich, a także z powodu świetnej oferty, przedstawionej przez


lokalny samorząd i władze Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma, zanim podjęła ostateczną decyzją o lokalizacji, rozpatrywała możliwość budowy zakładu w Niemczech oraz w Czechach.

– Polskie władze zaproponowały nam jednak znacznie lepsze warunki, niż te, jakie moglibyśmy otrzymać w sąsiednich krajach. Chodzi zarówno o możliwości odliczeń podatkowych, warunki logistyczne, jak i dogodny teren w Kamiennogórskiej SSE za preferencyjną cenę. Znaczenie miała też lepsza niż w Czechach czy nawet w Niemczech dostępność wykwalifikowanych pracowników – podkreślił Siergiej Kolesnikow.

Znaczenie dla lokalizacji inwestycji na Dolnym Śląsku miała również dostępność surowca – złóż bazaltu, gabro i dolomitu, co ma znaczenie dla skrócenia łańcucha dostaw i zmniejsza ślad węglowy.

Artykuł sponsorowany