Rolety rzymskie – wszystko co musisz wiedzieć

Rolety rzymskie to świetna alternatywa dla tradycyjnych rolet kasetowych. Rolety są ciekawym elementem aranżacji wnętrza, a zarazem idealnie nadają się do zastąpienia tradycyjnych zasłon, czy firanek. Przede wszystkim wyróżnia je to, że po złożeniu tworzą ozdobę w pomieszczenia. 

  1. Czym są rolety rzymskie?
  2. Nowoczesne wnętrze z roletami
  3. Jak zamontować rolety rzymskie?

Czym są rolety rzymskie?

Powstania rolet rzymskich należy doszukiwać się w samym Rzymie. Otóż w dawnych czasach kobiety wieszały w oknach mokre materiały, aby zabezpieczyć izby przed kurzem i gorącym powietrzem. Oczywiście dzisiejsze zastosowanie rolet jest nieco inne niż te za czasów rzymskich, jednak wciąż pełnią funkcję ochronną przed słonecznym światłem.

Budowa rolet rzymskich różni się od tych tradycyjnych. Głównie tym, że tradycyjna roleta chowa się w specjalnej kasetce i pozostaje niewidoczna. Natomiast roleta rzymska układa się kaskadowo w falbanę, która jednocześnie pełni funkcję ozdobną. Możemy zatem stwierdzić, że roleta rzymska to swego rodzaju kompromis między tradycyjną zasłoną a roletą klasyczną. To takie dwa w jednym. Niebywałą zaletą tych rolet jest również fakt, że są łatwe w utrzymaniu w czystości. Zależnie z jakiego materiału zostały wykonane, taką roletę możemy po prostu ściągnąć i uprać lub wyczyścić wilgotną szmatką. 

Rolety rzymskie to również ozdoba pomieszczenia. Możemy wybrać rolety z fiszbinami, czyli dodatkowymi ozdobnymi falbanami lub bez. Na rynku są również dostępne różne wzory i kolorystyki rolet, a także materiał z jakiego zostanie wykonana roleta. Ponadto można również zdecydować się na wykonanie rolet rzymskich pod wymiar na zamówienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie dopasować roletę możliwie jak najbardziej zbliżoną do naszych oczekiwań. Na przykład w https://dekorujonline.pl/cms/11-rolety-rzymskie mamy możliwość doboru rolet dopasowanych do naszych potrzeb. Dekoruj oferuje również specjalne wsporniki do montażu rolet na ścianie, ramie okna lub suficie, zależnie od Twoich predyspozycji. Ponadto do wyboru są różne tkaniny, które mogą spełniać dwie funkcje; te lżejsze zastąpią firanki, a cięższe i masywniejsze spełnią się w roli tradycyjnych zasłon. Możesz również wybrać, jaką funkcję ma pełnić roleta i na tej podstawie dobrać materiał. Warianty są dwa – funkcja zacieniająca lub rozpraszająca światło. 

Nowoczesne wnętrze z roletami

W roletach typu rzymskiego dużą zaletą jest to, że możemy dopasować je do stylu danego wnętrza. Głównie poprzez dobór materiału, jego fakturę, wzór i kolorystykę. Jednakże rolety rzymskie z pewnością sprawdzą się we wnętrzach o stylu prowansalskim, klasycznym, romantycznym, czy we wnętrzu urządzonym w stylu glamour. Mniej pasują do loftów i wnętrz o charakterze industrialnym, jednak tak jak wspominaliśmy wszystko zależy od materiału, kolorystyki, czy wzoru danej rolety. 

Jak zamontować rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są dość łatwe w montażu, a ich umocowanie nie powinno sprawić wiele kłopotu nawet laikom. Z reguły wyróżniamy 3 typy mocowań rolet; do sufitu, ramy okna i do ściany. Każda roleta powinna w zestawie zawierać specjalne mocowania i instrukcję obsługi. Skład zestawu montażowego może różnić się w zależności od producenta rolet. Podajemy go na przykładzie wyżej wspomnianego Dekoruj. Zestaw montażowy rolet rzymskich zawiera: klipsy do montażu na ścianie i suficie, śruby do mocowania klipsów, zabezpieczenie dla dzieci. Oczywiście również roletę z mechanizmem i sznurek do rolety. Wśród producentów można również spotkać rolety rzymskie mocowane do karnisza. Jest jeden z najszybszego sposobu ich montażu. Specjalne szelki rolety należy zahaczyć o karnisz i gotowe. W przypadku rolet montowanych na ramie okiennej trzeba przymocować do ramy listwę i założyć roletę.

Artykuł sponsorowany

Wybór firmy budowlanej – na co zwrócić uwagę?