Jak wybrać zasilacz UPS do domu?

UPS

Zasilacz awaryjny, zwany również systemem UPS lub podtrzymaniem bateryjnym UPS, chroni podłączone urządzenia przed problemami z zasilaniem i zapewnia energię podczas przerw w dostawie prądu. Niektóre zasilacze UPS ponadto regulują i chronią podłączony sprzęt przed nieprawidłowymi napięciami.

Rodzaje zasilaczy UPS

Istnieją trzy główne typy zasilaczy UPS: Standby, Online i Line Interactive. Przy czym kolejne warianty stanowią hybrydę przynajmniej dwóch modeli.

Standby

Zasilacz UPS w trybie gotowości (czasami nazywany „UPS offline”) jest najbardziej uproszczoną wersją tego typu sprzętu. Dostarcza niezbędną energię komputerowi, aż do przerwy w dostawie prądu. Po wyłączeniu UPS przełączy się na używanie wewnętrznej baterii do zasilania podłączonego urządzenia (najprawdopodobniej komputera). Największą wadą tej wersji jest to, że UPS przełączy się na ładowanie bateryjne dopiero w momencie wykrycia braku zasilania „ze ściany”. Możliwe jest, że w tak krótkim czasie, zwanym „czasem przełączania” lub „czasem transferu”, podłączony do niego komputer może przestać działać. Może to spowodować utratę ważnych, niezapisanych danych. Kluczowe jest wybieranie modeli, które mają zaimplementowaną możliwość filtrowania energii przychodzącej i tłumienia przepięć (co pozwoli na oszczędność mediów eksploatacyjnych).

Online

zasilacz UPS

Źródło:https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/zasilacze-awaryjne-sinus-ups-z-akumulatorem/

Zasilacze UPS online (czasami nazywane „True UPS” lub „UPS z podwójną konwersją”) korzystają z energii wewnętrznego akumulatora, a ten ładowany jest prądem ze ściany. Jest to podobne do korzystania z podłączonego laptopa. Jeśli zasilanie zgaśnie, będzie działać do wyczerpania baterii. Dużą zaletą tej wersji zasilacza jest brak utraty „czasu transferu” w przypadku problemów z zasilaniem. Ponadto w tym przypadku całe zasilanie ścienne przechodzi przez baterię, co zapewnia inny poziom ochrony przed wszelkimi przepięciami lub spadkami napięcia. Te bowiem mogą siać spustoszenie w systemach komputerowych, a nawet potencjalnie powodować uszkodzenia.

Line Interactive

Zasilacze UPS Line Interactive różnią się całkowicie od omówionych uprzednio wersji. W tym konkretnym przypadku energia ze ściany przepływa do falownika/konwertera w zasilaczu UPS. Moc jest następnie dzielona na prąd przemienny i stały. Ten pierwszy ładuje akumulator UPS, a drugi przepływa do zasilacza komputera. W przypadku utraty zasilania w ścianie komputer pobiera całą swoją energię z baterii. Przy czym nadal mają czas transferu w przypadku utraty zasilania i „filtrują” prąd przemienny płynący ze ściany przez falownik, dzięki czemu mocy ściennej są wygładzane.

Podsumowanie

Rynek oferuje kilka interesujących zasilaczy UPS dostosowanych do potrzeb różnych klientów. Kluczowa jest wiedza na temat posiadanej w domostwie technologii i tego, w jaki sposób chcemy jej zapewnić dodatkowe źródło energii.

Artykuł sponsorowany