Polski rynek ociepleń wzorcem dla Łotwy

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) jest jednym z partnerów seminarium „Poprawa efektywności energetycznej budynków” kierowanego do przedstawicieli łotewskich samorządów i branży budowlanej. Dr inż. Mariusz Garecki, szef Komisji Technicznej SSO, wygłosi podczas seminarium prelekcję na temat trendów w systemach ociepleń i procesach termomodernizacyjnych.

Ekspert SSO wystąpi na zaproszenie Ambasady RP w Rydze, organizatora zaplanowanego na 16 marca br. wydarzenia. Wśród prelegentów znajdą się ponadto m.in. reprezentanci Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa RP oraz Ministerstwa Gospodarki Łotwy.

Ambasador Ewa Dębska fot Michał Jasiulewicz MSZ– Z dumą obserwujemy proces poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce. Pod względem ocieplonej powierzchni jesteśmy jednym z liderów w Europie. Dzięki silnej konkurencji rynkowej oraz wieloletniemu doświadczeniu udało się nam wypracować własne, unikalne technologie. – podkreśla Ewa Dębska, Ambasador RP na Łotwie.– Po wielu latach wysiłków na rzecz poprawy wydajności energetycznej w polskim budownictwie jesteśmy gotowi, aby podzielić się doświadczeniami z naszymi partnerami na Łotwie. Wierzę, że nasz sukces może stać się także sukcesem Łotwy. Dzięki współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu i doświadczeniu, jesteśmy w stanie osiągnąć efekt synergii, który przełoży się na ożywienie naszych gospodarek. Zależy nam na osiąganiu wzajemnych korzyści oraz budowaniu trwałych, wieloletnich relacji. Seminarium na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków w Rydze może stanowić znaczący krok w tym kierunku – dodaje ambasador.

SSO prezes Jacek MichalakDr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, wskazuje, że wyzwania związane z oszczędnością energii są jednymi z najpoważniejszych, przed jakimi stoi dziś Europa.

– Unijna polityka energetyczna dąży do zapewnienia bezpiecznego i zrównoważonego zaopatrzenia w energię, zgodnie z celami 20-20-20. Do roku 2020 zakłada się zmniejszenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych na obszarze Unii Europejskiej wobec poziomów z 1990 roku, zapewnienie 20 proc. energii zużywanej w UE ze źródeł odnawialnych, jak też poprawę o 20 proc. efektywności energetycznej. Istnieje także propozycja ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Unii o 30 proc. Musimy pamiętać, że do realizacji tej strategii niezbędne są także rozwiązania na poziomie krajowym. Cieszymy się, że możemy podzielić się naszymi wiedzą i doświadczeniem z kolegami z Łotwy. Jesteśmy przekonani, że wiele sprawdzonych w Polsce rozwiązań można zaadoptować na łotewskim rynku – przekonuje dr Michalak.

Prezes SSO przypomina też, że im wyższe zapotrzebowanie budynku na energię, tym wyższe koszty jego utrzymania, ocieplenie ścian zewnętrznych odgrywa zatem pierwszoplanową rolę w racjonalizacji użytkowania energii: – Prawidłowo zaprojektowane, dobrane, wykonane i eksploatowane systemy ociepleń pozwalają nawet o połowę zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku. Trudno więc bez nich wyobrazić sobie budownictwo energooszczędne. Dlatego upowszechnienie systemów ociepleń wydaje się naturalną drogą rozwoju dla branży budowlanej na Łotwie – przewiduje prezes Michalak.