Dlaczego warto stosować profile stalowe?

profile stalowe

Trudno sobie wyobrazić wnętrze wykończone bez użycia profili albo listew stalowych. Niezależnie od rodzaju wnętrza — czy jest to przytulne mieszkanie, nowoczesny loft czy elegancka siedziba firmy — listwy stalowe sprawdzą się doskonale.
Ich ponadczasowy design sprawia, że będą harmonijnie współgrać z niemalże każdym pomieszczeniem, niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone. Ten uniwersalny element wykończenia z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród specjalistów z branży budowlanej, jak i osób remontujących dom we własnym zakresie.

Rosnąca popularność profili stalowych sprawia, że producenci oferują coraz to nowsze modele o specyficznych kształtach, właściwościach i zastosowaniach. Najlepszym dowodem na to jest katalog łódzkiego producenta profili stalowych Pawotex, który dostępny jest tutaj: https://pawotex.com/katalog/.

Profile stalowe — ochrona w eleganckiej postaci

Stal została wybrana na materiał, z jakiego wykonywane są listwy metalowe ze względu na swoje właściwości. Jest zarównotrwała, odporna na korozję, działanie czynników zewnętrznych i obciążenia, jak i charakteryzuje się estetycznym wyglądem. Takie połączenie sprawia, że profile stalowe mogą być stosowane jako element wykończeniowy we wnętrzach oraz na zewnątrz (np. schody, balkony, tarasy, podjazdy). Najczęściej występującym wariantem są listwy wykonane ze stali nierdzewnej lub szczotkowanej.

Jaki rodzaj listwy metalowej wybrać?

Profile stalowe różnią się między sobą kształtem. Najpopularniejszymi modelami są listwy proste, teowniki, listwy okapnikowe, kątowniki, listwy półokrągłe oraz listwy schodowe. Dobór rodzaju listwy stalowej jest ściśle związany z miejscem, w którym ma zostać zamontowany.

Jedną z funkcji jaką pełnią profile stalowe, jest ochrona naroży ścian przed uszkodzeniem. Do tego celu najczęściej stosuje się listwy stalowe proste i kątowniki ochronne. Ich niekwestionowaną zaletą jest duża trwałość i łatwy montaż — najczęściej wystarczy do tego celu użycie kleju montażowego. Na jakie powierzchnie stosuje się te rodzaje listew? Mają bardzo szerokie zastosowanie — można przy ich pomocy zabezpieczać naroża ścian, ale także półek wykonanych z płytek ceramicznych czy paneli.

Gdy w bezpośrednim sąsiedztwie występują dwa rodzaje posadzki, wówczas należy zastosować teownik. Jest to rodzaj listwy o specyficznym kształcie, jej przekrój przypomina nieco literę T. Stanowi estetyczne przejście między dwoma rodzajami posadzki, jednocześnie ochraniając brzegi przed uszkodzeniem. Listwa stalowa ukryje też w razie konieczności drobne mankamenty i niedociągnięcia wykonania.

Obawiasz się, że krawędzie schodów zbyt szybko się zniszczą? Radą na to są specjalne listwy schodowe. Trwała i solidna stal zabezpieczy brzegi stopni przed wycieraniem się i obiciami. Dzięki wysokiej odporności na korozję listwy schodowej jak najbardziej mogą być stosowane w przypadku schodów zewnętrznych, które przecież są szczególnie narażone na eksploatację.

Więcej informacji na stronie producenta https://pawotex.com/.