Przygotowanie terenu pod trawnik rolowany

sztuczna trawa

Kupno trawy w rolkach związane jest z dość wysokimi kosztami, zatem warto wcześniej odpowiednio przygotować teren, na którym rozłożymy gotowy zielony dywanik. Jak tego dokonać, aby nie popełnić błędów i zagwarantować roślinom optymalne warunku rozwoju w naszym ogrodzie?

 Jak przygotować glebę?

Kupując trawę w rolkach przygotowaną do rozłożenia, warto wcześniej  przygotować odpowiednio teren, aby rolki nie stały zrolowane dłużej niż jeden dzień. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest jego gruntowne oczyszczenie – to znaczy usunięcie wszelkiego rodzaju kamieni, korzeni i chwastów. Szczególną uwagę należy zwrócić, jeśli gazon chcemy rozłożyć w okolicach miejsca, w którym przeprowadzono remont lub zakończono budowę (źródło: http://www.zielonytrawnik.pl/przygotowanie.html).

Istotną sprawą jest jakość ziemi, na której położony zostanie dywanik. Generalnie trawa lubi ziemię stosunkowo lekką i przepuszczalną. Dbając o to, aby murawa bez problemu się przyjęła, należy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli w miejscu, w którym chcemy umieścić darń, dominują gleby o charakterze piaszczystym, warto wymieszać je z warstwą lepszej ziemi. Jeśli natomiast ziemia jest zbyt tłusta, to wystarczy dosypać warstwę drobnego żwirku, aby poprawić przepuszczalność gruntu. W obu przypadkach należy glebę dokładnie wymieszać – albo za pomocą glebogryzarki, albo przekopać.

Pasmo dobrej ziemi odpowiadającej wymogom tej rośliny powinno wynosić co najmniej 10 cm grubości. Dodatkowo glebę warto wzmocnić wolno rozpuszczającym się nawozem mineralnym, który należy rozprowadzić grabkami po powierzchni.

Jak powinien wyglądać teren pod gotową trawę?

Obszar, na którym położone będą dywaniki, powinien charakteryzować się możliwie jak najniższym spadkiem. Co więcej, teren powinien być równy, bez dołków i górek – to spowoduje, że podczas układania pod płaszczyznę gazonu nie dostanie się powietrze, które tworzyć będzie pęcherze uniemożliwiające ukorzenienie się fragmentów trawy.

Grunt powinien być także solidnie ubity – na tyle, aby człowiek chodząc, nie pozostawiał głębokich śladów.

Rozkładając dywaniki, należy je lekko dociskać grabiami tak, aby pozbyć się ewentualnych pęcherzy powietrza. Po rozłożeniu cały gazon trzeba solidnie podlać wodą – w ten sposób przyspieszy się ukorzenianie oraz adaptację murawy do nowych warunków.

Dodatkowe porady w sprawie trawników na https://trawnikmarzen.pl.

~~