Wymiana podłóg w domu krok po kroku

remont podłogi

Bazę każdego pomieszczenia stanowią podłogi, będące podstawą eleganckich i gustownych wnętrz. Jednak z czasem niszczeją i wymagają gruntownego remontu. By znów cieszyć się piękną i solidną podłogą, trzeba sporo wysiłku.

Podłoga jest najczęściej najbardziej eksploatowaną przestrzenią. Stąd tak ważne jest, by była solidna i trwała, a jednocześnie harmonijnie komponowała się z resztą pomieszczenia. Jednakże z biegiem lat i w trakcie ciągłego użytkowania niszczeje, wskutek czego konieczna staje się jej wymiana. Remont podłogi to skomplikowana operacja, gdyż może nieść ze sobą konieczność usunięcia wielu warstw, co wymaga czasu i generuje koszty. Poza tym na długi czas wyłącza dane pomieszczenie z użytkowania. Jak zatem mądrze zaplanować remont podłogi i czym zastąpić starą, którą tworzyły drewniane klepki?

Krok 1: Oceń stan podłogi

 Oczywiście najprostsze i najszybsze rozwiązanie to przykryć starą podłogę nową. Do tego celu najlepiej nadają się panele podłogowe, które można położyć w ciągu jednego dnia. Jednakże zabieg ten można przeprowadzić jedynie w sytuacji, gdy stary parkiet był równy, niezagrzybiony i nie uginał się pod ciężarem stąpających osób. Jeśli jednak nie mamy pewności, co kryje się pod deszczułkami, wyczuwalna jest woń pleśni lub podłoga trzeszczy i ugina się, wówczas nie warto ryzykować. Może się bowiem okazać, że nierówna posadzka odkształci panele, a grzyb osadzi się na nowej podłodze. Dlatego najpewniejsze wyjście to zrywanie kolejnych warstw, aż dotrzemy do takiej, której stan nie budzi zastrzeżeń.

Krok 2: Wycisz i dociepl

Zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej i dźwiękowej zaowocuje cieplejszą podłogą, zniweluje koszty ogrzewania i zapobiegnie zjawisku dudnienia pod posadzką. Stąd zarówno pod podkładem betonowym, jak i drewnianym doskonale spisze się wełna mineralna, którą bez trudu dostaniemy w każdym składzie budowlanym. Pełni ona funkcję termoizolacyjną, zapobiegając migracji ciepła, oraz wygłuszającą, wypełniając dokładnie przestrzeń, na której została ułożona.

Krok 3: Zadbaj o właściwy podkład

By móc jak najdłużej cieszyć się nową podłogą, warto dokładnie przygotować i zabezpieczyć głębsze warstwy. W przypadku podłóg cementowych będzie to betonowy podkład, natomiast przy drewnianych rolę tę pełnią legary. Jeśli nierówności w betonowym podkładzie są niewielkie, wówczas wystarczy zastosować zaprawę szpachlową, dzięki której uzyskamy gładką powierzchnię. W przypadku rozleglejszych uszkodzeń lepiej wylać masę samopoziomującą, pamiętając, by odpowiednio dobrać wysokość wylewki. W przeciwnym razie trzeba będzie docinać drzwi. Podkłady drewniane wymagają nieco więcej zaangażowania, gdyż zmuszają do sprawdzenia każdej belki, by w pełni ocenić ich stan. Gdy legary skrzypią, są wilgotne, uszkodzone lub zżarte przez korniki, bezwzględnie trzeba je wymienić. Stare elementy można zastąpić nowymi, bądź pokusić się o całkowitą zmianę i zastąpić drewno podkładem betonowym. Jeśli jednak ocena wypadnie zadowalająco, można pokusić się o skrócenie czasu remontu i ułożenie na legarach płyt wiórowych, co pozwoli uzyskać stabilną i równą powierzchnię w całym pomieszczeniu. Co więcej, na tak przygotowanym podłożu można bezpiecznie ułożyć zarówno panele, jak i płytki ceramiczne.

Krok 4: Zaaranżuj wymarzoną podłogę

Po odpowiednim przygotowaniu podkładu przychodzi czas na ostatnią warstwę. Tu decyzja zależy wyłącznie od właścicieli, którzy mogą wybierać z szerokiej gamy produktów: począwszy od wykładzin podłogowych, poprzez niezliczone rodzaje paneli podłogowych, na płytkach skończywszy, nie wykluczając oczywiście form łączonych. Asortyment, na jaki się zdecydujemy, powinien być podyktowany funkcją, którą pełni dane pomieszczenie, jak również planowaną kolorystyką wnętrza. Klepki podłogowe, niegdyś modne, dziś odchodzą do lamusa. Zastępują je niebanalne wzory współczesnych paneli i płytek, które są odporne na zarysowania i nie wymagają cyklicznego lakierowania. Ponadto nie zagrażają im korniki ani inne insekty.

Piękna podłoga jest fundamentem każdego wnętrza, ale jej remont to kosztowna i niełatwa operacja. Aby pełniła swoją rolę jak najdłużej, należy zadbać o jej najgłębsze warstwy: wyciszyć je i ocieplić, co pozwoli cieszyć się ciepłą, bezgłośną posadzką. W trakcie aranżacji podłogi warto zadbać o solidne i eleganckie wykończenie – tak, aby w pełni służyła wszystkim domownikom.