Klimatyzacja w domu – zalety i wady

Klimatyzacja w domu – zalety i wady

W ostatnich latach, podczas letnich miesięcy, odnotowywaliśmy rekordowo wysokie temperatury. Wielu z nas marzyło o chłodnym powiewie powietrza i zastanawiało się nad założeniem w domu klimatyzacji. W biurach i budynkach użyteczności publicznej klimatyzacja jest dość popularna. Jeśli chodzi o domy prywatne, wciąż pozostaje nowością.

Czy klimatyzacja w domu to dobry pomysł?

W czasie upałów klimatyzacja w domu zapewnia pożądany komfort termiczny. Kiedy na dworze panują bardzo wysokie temperatury, przebywanie w chłodniejszych pomieszczeniach jest bardzo pożądane. Docenią to zwłaszcza osoby starsze i dzieci, które są niesłychanie wrażliwe na upał. Wysokie temperatury są niebezpieczne dla osób z chorobami serca, więc klimatyzacja dla nich to dobre rozwiązanie. Podobnie jak dla astmatyków i alergików. Dlaczego? Filtry w klimatyzatorach oczyszczają powietrze z pyłków i zanieczyszczeń. Oczywiście klimatyzacja musi być sezonowo sprawdzana, by nie zagnieździły się w niej zarodniki pleśni i grzybów. Ponieważ klimatyzacja dodatkowo osusza powietrze, eliminowana jest wilgoć, która jest niebezpieczna nie tylko dla struktury domu lub mieszkania, ale i ludzi. Nie wszyscy też pamiętają, że klimatyzatory pracują na zasadzie pompy ciepła, dzięki temu mogą podgrzewać powietrze w sezonie przejściowym, kiedy nie ma potrzeby włączać prawdziwego ogrzewania.

Czy klimatyzacja ma wady?

Temat ten zawsze wzbudza zainteresowanie. Niektórzy twierdzą, że klimatyzacja przyczynia się do częstszych chorób układu oddechowego. Nic bardziej mylnego! Tego typu teorie przekazują osoby, które nie dbają o zainstalowaną w domu lub biurze klimatyzację, w związku z czym w urządzeniu gromadzą się drobnoustroje, brud i bakterie, które atakują układ oddechowy i rzeczywiście mogą przyczyniać się do częstszych infekcji. Klimatyzacja nie jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym. Po jej zainstalowaniu należy systematycznie zmieniać filtry, czyścić urządzenie i zamawiać serwis, który będzie robił systematyczny przegląd. Jeśli właściwie zadba się o klimatyzację, drobnoustroje na pewno nie będą się rozwijały. Kolejną wadą może być trudność instalacji w mieszkaniach lub domach, które są starsze, ale wyspecjalizowana firma i z tym sobie poradzi. Oczywiście najlepiej jest zaplanować klimatyzację na etapie budowy domu, wtedy jest po prostu łatwiej ją założyć. Jeśli chodzi o problem zbyt głośnego działania klimatyzacji, to trzeba zauważyć, że nowoczesne klimatyzatory emitują coraz cichszy dźwięk.

Wybór dobrej klasy klimatyzatora

Jeśli już zdecydujemy się na zainstalowanie w domu klimatyzacji, lepiej stawiać na modele nowoczesne, o dobrych parametrach technicznych. Im więcej mamy funkcji do wyboru, tym mniejsze są koszty eksploatacji, a i poziom hałasu wyraźnie spada. Oczywiście, za jakość trzeba zapłacić. Takie urządzenia są po prostu droższe. Przy zakupie warto zwrócić dodatkowo uwagę na wydajność energetyczną, funkcję samooczyszczania, czujniki temperatury, jonizację, szeroki kąt nawiewu.

Rodzaje klimatyzatorów

Najpopularniejszym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne. Jeszcze kilka lat temu występowały jedynie w kolorze białym. Obecny nowoczesny design klimatyzatorów powoduje, że pasują do pomieszczeń nowoczesnych, ale i bardziej tradycyjnych. Można je kupić w kolorze grafitowym, czarnym, białym, srebrnym, ale i z wykończeniem drewnopodobnym. Klimatyzatory ścienno-sufitowe są zakładane bezpośrednio na konstrukcji stropu. Tego typu rozwiązanie stosuje się głównie w pomieszczeniach wysokich. Najbardziej praktyczne są klimatyzatory kasetonowe. Wybierane są do mieszkań i domów o podwyższonym standardzie, gdyż nie zabierają powierzchni użytkowej i można je łatwo „ukryć”. Spotykane są też w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej ze względu na to, że mają możliwość doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz. Dość często wykorzystywane są też klimatyzatory przypodłogowe, których wygląd jest zbliżony do wyglądu grzejników. Najczęściej montowane są we wnękach lub w rogach pomieszczeń. Chodzi o to, by były jak najmniej widoczne.

Instalować klimatyzację czy nie? Każdy z inwestorów powinien podjąć decyzję samodzielnie, kierując się rachunkiem zalet i wad tego rozwiązania.

artykuł sponsorowany

Sznur silikonowy i jego doskonałe własności dielektryczne