Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przynosi znaczące korzyści zarówno prywatnym inwestorom, jak i właścicielom firm. Poza tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi, interesującą opcją dla przedsiębiorców jest budowa farmy fotowoltaicznej, umożliwiająca produkcję energii elektrycznej na dużą skalę. Sprawdź, jakie zalety płyną z posiadania własnej elektrowni słonecznej oraz jak opłacalna jest taka inwestycja!
Farmy fotowoltaiczne mogą powstać przy zakładach produkcyjnych, aby maksymalnie obniżyć koszty energii elektrycznej. Częściej jednak to znaczne projekty, nawet na kilku hektarach terenu, który uzbrojony w moduły PV umożliwia produkcję prądu na bardzo dużą skalę. Takie inwestycje mogą zasilać gospodarstwa domowe i budynki użyteczności publicznej, np. w całej gminie. Alternatywnie właściciel farmy fotowoltaicznej może sprzedawać prąd dużym operatorom krajowym.
Niezależność energetyczna
Główną korzyścią wynikającą z posiadania farmy fotowoltaicznej jest osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej. Dzięki temu możesz całkowicie zrezygnować z usług zewnętrznych dostawców energii, unikając podwyżek cen prądu oraz potencjalnych problemów związanych z użytkowaniem sieci energetycznej, takich jak przerwy w zasilaniu.
Dodatkowo fotowoltaika gwarantuje dostęp do zielonej energii przez wiele dekad. Trwałość instalacji opiera się na wyselekcjonowanych i wytrzymałych komponentach, które pozostają sprawne nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz generują prąd nawet podczas niesprzyjających okoliczności. Ponadto są to rozwiązania bezobsługowe, ponieważ ich uruchomienie i serwis są odpowiednio zarządzane przez specjalistów, takich jak firma Revolt Energy.
Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?
Jeżeli chcesz wiedzieć, czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest dla Ciebie atrakcyjna, warto określić koszty takiej instalacji. Jeszcze niedawno ceny farm fotowoltaicznych były bardzo wysokie, np. za instalację o mocy 1 MW trzeba było zapłacić nawet 20 milionów złotych.
Jednak dzisiaj sytuacja uległa zmianie, a koszty takiej inwestycji wynoszą około 3 milionów złotych za 1 MW. To rewelacyjna wiadomość dla potencjalnych inwestorów, ponieważ uwzględniając roczny przychód ze sprzedaży energii w wysokości 300-400 tysięcy złotych, zwrot z inwestycji będzie możliwy już po kilku latach.
Kolejną korzyścią dla inwestorów prywatnych i biznesowych są dostępne dofinansowania unijne, które mogą sięgnąć nawet 85% kosztów montażu farmy fotowoltaicznej. Dodatkowo warto rozważyć wsparcie z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych. Dzięki tym możliwościom inwestor nie musi ponosić znacznych wydatków związanych z inwestycją w fotowoltaikę, co pozwala na osiągnięcie znaczących oszczędności.
Korzyści z budowy farmy fotowoltaicznej
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to nie tylko możliwość zyskania niezależności energetycznej, ale także:
stałe źródło dochodu;
elastyczny montaż;
brak dodatkowych kosztów, np. podatku od gruntu;
wsparcie w utylizacji paneli;
korzyści dla środowiska;
profesjonalne wsparcie ze strony instalatora.
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną nie jest pomysłem na biznes dla każdego. Jednak to rozwiązanie, które jest dobrze postrzegane przez społeczeństwo i rząd, można uzyskać pokaźne dofinansowanie na realizację projektu, a także przyczynia się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego. Dlatego nie brakuje inwestorów, którzy chcą zrealizować tego rodzaju projekty. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z firmą Revolt Energy – ekspertami w zakresie budowy farm fotowoltaicznych.
Artykuł sponsorowany