Rodzaje plis okiennych

Dla zapewnienia prywatności, intymności i zaciemnienia pomieszczeń w domu mieszkalnym lub w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym, można zainstalować w oknach rolety plisowane. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, nowoczesne i wygodne, ale i w pełni funkcjonalne.

Plisy hitem ostatnich lat

Standardowe żaluzje – pionowe i poziome czy rolety na rolkach instalowane do ściany nad oknem lub bezpośrednio do ramy okiennej, mają w ostatnich latach poważnego konkurenta, a mianowicie plisy okienne. W odróżnieniu od wcześniejszych rozwiązań, mają drobną, lekką konstrukcję i wiele możliwości zastosowania. Patrząc na ich estetykę – są to oryginalne zasłony okienne, które dodają futurystycznego wyglądu każdemu wnętrzu. Będą jak najbardziej pasowały do nowocześnie zaprojektowanych i urządzonych wnętrz, choć ich wykorzystanie w tradycyjnie zaaranżowanych pomieszczeniach nie jest bynajmniej wykluczone.

Pod względem konstrukcyjnym plisy nie są skomplikowane, dlatego ich obsługa nie powinna żadnemu użytkownikowi sprawić problemu. Niemniej, rolety tego rodzaju można zastosować we wszystkich oknach, niezależnie od tego, czy są to okna standardowe, o niekonwencjonalnym kształcie czy też okna dachowe.

Rodzaje plis

Decydując się na rolety plisowane do domu lub mieszkania, musimy jednocześnie podjąć decyzję o tym, jakie mają to być produkty. Do wyboru jest szeroki asortyment kolorystyczny żaluzji plisowanych oraz rozwiązania z systemem dzień i noc. Polega to na tym, że na jednej, tej samej prowadnicy okiennej można zamontować dwie rodzaje plis, mianowicie plisę przepuszczającą światło w dzień, znajdującą się na dolnej części okna oraz plisę nocną, której nieprzepuszczającą światło warstwę należy przesunąć w dół, a przepuszczającą do góry. Plisy do okien różnią się między sobą deseniem, który pozwala na udekorowanie okien w dowolny sposób.

Inna kategoryzacja plis okiennych wyróżnia:

  • standardowe plisy do okien pionowych, do wykorzystania w każdym domu lub mieszkaniu,
  • rolety plisowane do okien dachowych, o specyficznej konstrukcji,
  • plisy okienne do okien dachowych w prowadnicach,
  • plisy do ogrodów zimowych i okien nietypowych, w kształcie wycinka koła, półkola lub koła.

W wielu miejscach, w których z uwagi na położenie okna lub na jego kształt zastosowanie standardowych rolet jest wykluczone, dla zapewnienia zaciemnienia pomieszczenia można śmiało wykorzystać rolety plisowane. Takie produkty są wykonywane także na indywidualne zamówienie klienta, według podanych przez niego wymiarów okien i ich ram. Plisy produkowane pod wymiar na pewno będą pasowały do przeznaczonego dla nich miejsca.