Instalacja C.O. w domu – jak dobrać moc pieca?

Wydajne i energooszczędne ogrzewanie domu zapewni tylko właściwie dobrany piec. Dlatego tak ważne jest, by w trakcie jego doboru zwracać uwagę na pewne istotne parametry techniczne, a sam zakup poprzedzić obliczeniem mocy kotła, jakiej będzie wymagać ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Jak ją określić i na jakich aspektach się skupić?

Kolejne kroki postępowania przy doborze pieca do domowej instalacji C.O.

Dobór pieca rozpocznij od określenia zapotrzebowania na moc. Podstawę dokonywanych obliczeń stanowi kubatura domu. Im jest większa, tym większa moc kotła będzie potrzebna do wygenerowania dostatecznie dużej ilości ciepła. Z reguły przyjmuje się, że do ogrzania 85-metrowego mieszkania niezbędny jest piec o mocy 10 kW. Oczywiście przy założeniu, że wysokość kondygnacji nie przekracza standardowych 2,60 m. Naturalnie wraz ze wzrostem wielkości budynku, zwiększeniu powinna ulec moc kotła. A zatem w domach, gdzie występują dwa poziomy o powierzchni 85 m2, trzeba zainstalować urządzenie grzewcze o mocy przynajmniej 20 kW.

Co więcej, przy określaniu mocy urządzenia grzewczego należy uwzględnić także stopień izolacji termicznej budynku. Przy niskich stratach ciepła przyjmuje się wskaźnik 40 W/m3, natomiast przy wysokich – 60 W/m3. Znając powyższy parametr, powierzchnię domu i wysokość kondygnacji możesz obliczyć wymaganą moc kotła, posługując się następującym wzorem:

variowin-piece-c-o-na-pellet.jpg

Powierzchnia [w m2] × wysokość pomieszczenia [w m] × wskaźnik [40 W/60 W] (w zależności, czy budynek ma dobrą izolację termiczną, czy też nie).

firewin kociol c o

Oczywiście uzyskany wynik potraktuj orientacyjnie i skonsultuj go ze specjalistą np. fachowcem wykonującym instalacje C.O. czy pracownikiem firmy, w której zamówisz kocioł. Gdy obliczysz potrzebną moc, możesz przystąpić do wyboru urządzenia grzewczego. W sprzedaży znajdziesz m.in. piece C.O. na pellet, drewno, miał czy ekogroszek. Zastanów się, czy wolisz wersję zasypową, czy z podajnikiem. Urządzenia z podajnikiem są niemal bezobsługowe, więc zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu, bo wymagają minimum uwagi.

Poza tym nowoczesne piece C.O. na pellet przystosowane są do spalania czystego paliwa, w 100% wykonanego z naturalnej biomasy, które nie emituje szkodliwych dla człowieka związków m.in. tlenków siarki. Zatem korzystając z nich, zadbasz o środowisko i zmniejszysz emisję spalin, które przyczyniają się do powstawania trującego smogu.