Rodzaje szaf, czyli jak wybrać odpowiednie meble do przechowywania ubrań

szafy

Szafa jest jednym z tych rodzajów mebli, bez których nie można wyobrazić sobie funkcjonalnego i uporządkowanego domu. Jednocześnie, szafy, które stoją w pokoju dziennym, sypialni czy przedpokoju pełnią funkcję dekoracyjną. Warto wiedzieć, jaką szafę wybrać, aby móc optymalnie wykorzystać tę dodatkową przestrzeń do przechowywania, a przy tym uczynić z niej dekoracyjny element wnętrza.

Rodzaje szaf

W zależności od własnych potrzeb i możliwości, jakie stwarza dane pomieszczenie w domu, można wybrać szafę „na wymiar” oraz wolnostojącą. Pierwszy rodzaj świetnie sprawdzi się w tych pomieszczeniach, w których znajdują się wnęki w ścianach idealne do tego, aby umieścić w nich duży mebel do przechowywania nie tylko ubrań, ale również wielu przedmiotów i sprzętów obecnych niemal w każdym domu. Taka wnękowa szafa, pomimo sporych rozmiarów, nie dominuje w pomieszczeniu, ponieważ wypełnia wolną przestrzeń pomiędzy ścianami. Natomiast, szafy wolnostojące to powszechny element umeblowania, który znajduje się niemal w każdym pomieszczeniu – w pokoju dziennym, sypialni oraz pokoju dziecka. Ze względu na możliwość wyboru spośród wielu rozmiarów i wzorów, można optymalnie dopasować go do wielkości i wystroju pomieszczenia oraz własnych potrzeb.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru szafy są drzwi – przesuwne albo otwierane do przodu. Dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń są skrzydła przesuwane wzdłuż prowadnicy, ponieważ nie wymagają dodatkowej przestrzeni podczas ich otwierania.

Równie istotnym elementem szafy jest lustro wbudowane w drzwi – najczęściej po ich zewnętrznej stronie, ale zdarzają się również szafy, w których lustro jest umieszczone na wewnętrznej części skrzydła. Mebel z lustrem jest niezwykle funkcjonalny w przypadku takich pomieszczeń, jak przedpokój oraz sypialnia, gdzie każdy często przegląda się w lustrze. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić więcej miejsca na ścianie.

Ciekawym pomysłem są również szafy narożne – bardzo obszerne, ale jednocześnie doskonałe do wstawienia w mniejszych pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie ważne jest optymalne wykorzystanie całej przestrzeni. Narożny mebel można ustawić w miejscu, w którym nie zmieściłby się tradycyjny o równie dużej pojemności. Narożna budowa to bardzo istotna cecha, która znacząco zwiększa funkcjonalność szafy.

Jaka szafa do garderoby?

Garderoba jest szczególnym miejscem do przechowywania ubrań, w którym nadrzędną rolę odgrywa pojemność mebli, a nie ich wygląd. Istnieje wiele rodzajów szaf, szafek i komód, które powstały z myślą o tego rodzaju pomieszczeniach. Najczęściej charakteryzują się brakiem drzwi, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia łatwy i szybki dostęp do wnętrza mebla. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie zasłony, która z powodzeniem zastępuje klasyczne drzwi – chroni przed zakurzeniem i zasłania zawartość mebli, przez co tworzy wrażenie większego ładu i porządku w pomieszczeniu. Szafy w formie słupka z licznymi pułkami i dołączonym do niego drążkiem to podstawowy element wyposażenia garderoby.

Warto mieć świadomość, że garderobą określa się również sam mebel – szafę o pokaźnych rozmiarach, w której wykorzystuje się różnorodne, funkcjonalne rozwiązania służące do przechowywania ubrań. Tego rodzaju garderoba musi cechować się wygodą w użytkowaniu, bogatym wewnętrznym wyposażeniem oraz odpowiednim designem, ponieważ można ją ustawić nawet w pokoju dziennym.

Akcesoria, które wpływają na funkcjonalność szaf

Decydując się na wybór szafy warto przy okazji pomyśleć o zakupie odpowiednich dodatkowych elementów wyposażenia, które wpłyną na zwiększenie funkcjonalności mebla. W niektórych sytuacjach niezwykle przydatne są:

  • dodatkowe drążki na wieszaki – klasyczne lub pantografy, czyli montowane wysoko pod sufitem z możliwością opuszczania; krótkie drążki, które montuje się prostopadle do drzwi, np. na wysuwanej prowadnicy;
  • specjalne drążki służące do zdejmowania wysoko powieszonej odzieży;
  • wieszaki na krawaty, paski i spodnie;
  • dodatkowe koszyki, pojemniki, szuflady i półki;
  • specjalne platformy na buty, np. dodatkowo wyposażone w prawidła;
  • plastikowe przegródki i wkłady segregujące;
  • oświetlenie montowane we wnętrzu szafy.

Wszystkie z tych elementów można dobierać odpowiednio do własnych potrzeb i wymagań. Pomogą utrzymać ład i porządek w szafie, a tym samym wpłyną na wygospodarowanie większej przestrzeni do przechowywania.


grafika: pixabay.com