Dekory, czyli prosty sposób na ciekawą aranżację łazienki

Wystrój łazienki nie musi być nudny. Istnieją łatwe sposoby na ożywienie jej wnętrza, tak aby stało się oryginalne, niebanalne i po prostu ładne. Jednym z nich jest zastosowanie dekorów.

Co to takiego?

Dekory to po prostu ceramiczne płytki łazienkowe ozdobione ornamentem, często różniące się od innych wielkością i kształtem. Popularnymi dekorami są podłużne listwy, które umieścić można w formie pasa pomiędzy jednolitymi płytkami. Inne dekory pozwalają na ułożenie wzoru na ścianie na zasadzie puzzli – ornament na poszczególnych płytkach łączy się, tworząc jeden duży obraz. Istnieją dekoracyjne płytki kwadratowe i prostokątne, wąskie i szerokie, krótkie i długie. Wybór kształtu, ornamentu i koloru zależy tylko od nas i od naszej fantazji. Jeśli płytki do łazienki kupiliśmy już wcześniej w innym sklepie, warto zabrać jedną ze sobą do kolejnych marketów budowlanych, aby uniknąć rażących różnic kolorystycznych. Czasem nawet niewielka rozbieżność odcieni może zepsuć efekt końcowy.

Jak używać dekorów?

Najpopularniejszym sposobem umieszczania dekorów w łazience jest wkomponowywanie pasów z podłużnych listew pomiędzy płaszczyznami o jednolitym kolorze. Umieszczone mogą zostać tuż nad podłogą, pod sufitem, lub też na wysokości oczu. Można użyć jednego lub kilku pasów, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Pojedynczy podłużny wzór nada łazience lekkości, dwa pasy umieszczone nad podłogą i pod sufitem stworzą natomiast wrażenie kompozycji zamkniętej. Inną możliwością zastosowania dekorów jest stworzenie kompozycji podkreślającej piękną wannę, umywalkę lub lustro. Jeśli chcemy zwrócić uwagę na ten szczegół, możemy obramować dany obiekt pasującymi do niego kafelkami. Dekory stanowić mogą także ciekawe tło w kabinie prysznicowej lub za wanną, co w połączeniu z odpowiednim, nastrojowym oświetleniem, pozwoli na relaksujące kąpiele. Decydując się na wykończeniem łazienki poszczególnymi motywami pamiętajmy, że mają one wpływ na optyczną zmianę jego proporcji: pomieszczenie może sprawiać wrażenie większego, mniejszego, bardziej przysadzistego lub odwrotnie – lżejszego, niż jest w rzeczywistości.

Dekory na topie

Wybór motywu przewodniego w urządzanym pomieszczeniu jest elementem decydującym. Wszelkie detale, dodatki oraz akcesoria powinny być dostosowane do niego tematycznie i kolorystycznie. Bardzo modne i efektowne są dekory z motywami roślinnymi. Mogą być to kolorowe kwiaty, liście, pędy bambusa czy winorośle. Do wyboru mamy wzory realistyczne, dokładnie odwzorowujące rośliny, schematyczne bądź stylizowane. We wnętrzach nowoczesnych dobrze sprawdzą się płytki zdobione geometrycznymi kształtami. Można zdecydować się także na tak proste rozwiązanie, jakim jest zastosowanie jednolitych płytek dekoracyjnych w odmiennym kolorze niż całość łazienki – na przykład czarnych, matowych płytek wśród dominującej bieli. Niebanalnym rozwiązaniem jest połączenie płytek w tym samym kolorze, różniących się jedynie powierzchnią: błyszczącą lub matową. Eleganckie dekory inspirowane sztuką antyczną nadadzą łazience wyjątkowego, luksusowego charakteru. Jeśli natomiast chcesz, aby Twoja łazienka była naprawdę wyjątkowa, możesz zaprojektować własne ceramiczne płytki, zdobione dokładnie takim motywem, jaki sobie wymarzyłeś.

Projektowanie wnętrza łazienki nie musi być trudne. Może być inspirującą zabawą, której efekt zachwyci wszystkich. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i wybrać takie motywy, pośród których czujemy się najlepiej.