Jak urządzić aneks kuchenny w małej kawalerce?

Deweloperzy bardzo chętnie stosują aneksy kuchenne – zarówno w większych, jak i w tych mniejszych mieszkaniach, gdzie umieszczenie dodatkowego pokoju zabrałoby dużo przestrzeni. Jeśli chcesz kupić niewielką kawalerkę z aneksem kuchennym, pamiętaj o tym, że podstawą jest jej funkcjonalne urządzenie. Jak to zrobić?

Aneksy kuchenne mają swoich zwolenników i przeciwników. Gdy jednak kupujesz niewielkie mieszkanie, zdecydowanie się na aneks będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu kawalerka nie będzie prezentowała się tak klaustrofobicznie, a kuchnia będzie przy tym dobrze doświetlona.

Zanim jeszcze zabierzesz się za planowanie, przemyśl, kto będzie urządzał twoje mieszkanie – możesz zrobić to samodzielnie, jeżeli czujesz się na siłach, ale możesz również zdecydować się na pomoc specjalistów. Jeśli interesują cię nowe inwestycje na Mokotowie, a deweloper daje ci taką możliwość, pomyśl o wykończeniu mieszkania „pod klucz” – ta opcja jest dostępna głównie w większych miastach. Wówczas wykończeniem mieszkania zajmie się ekipa dewelopera, ty nie będziesz zmuszony szukać samodzielnie specjalistów, a ponadto zaoszczędzisz na podatku VAT. Co więcej, wykończenie „pod klucz” umożliwia skorzystanie z usług projektanta i architekta wnętrz i to w cenie pakietu. Będą oni mogli zaproponować ci najlepsze rozwiązania wnętrzarskie i może też zaprojektować meble.

Aneks kuchenny w kawalerce powinien być przede wszystkim jasny – warto wobec tego zdecydować się na biel lub inne jasne kolory, najlepiej w odcieniu chłodnym, ponieważ powiększa on optycznie przestrzeń. Jako że dobór mebli jest często problematyczny, ponieważ te gotowe rzadko kiedy pasują do małych kuchni, konieczne będzie zamówienie ich na wymiar – to droższa usługa, ale będziesz mieć pewność, że będą idealnie dopasowane i uda się w ten sposób zagospodarować każde wolne miejsce.

Warto też pomyśleć o oddzieleniu salonu od części kuchennej blatem lub stolikiem z krzesłami, aby stworzyć część jadalnianą – wtedy również te dwa pomieszczenia nie będą się ze sobą zlewały optycznie.