Stan surowy otwarty budynku, jakie materiały będą potrzebne?

poradnik o materiałach budowlanych

Dobrze zorganizowany plan budowy i kosztorys niezbędnych materiałów pozwala kontrolować przebieg i sprawność kolejnych etapów. Stan surowy otwarty w technologii domów murowanych obejmuje wydatki związane przede wszystkim z zakupem budulca na ściany oraz stropy, a także elementów potrzebnych do wykonania instalacji.

Zamówienia poszczególnych materiałów budowlanych należy dokonywać na podstawie projektu budynku i wskazówek wykonawców. W projekcie znajdziemy informacje dotyczące zalecanych produktów, ich parametrów i potrzebnych ilości.

Zakupy na etapie stanu surowego otwartego ‒ ściany

Szukając najlepszej jakości materiałów do naszego domu, możemy porównywać oferty sklepów internetowych i stacjonarnych. W wyborze odpowiednich bloczków, płyt i innych elementów konstrukcyjnych może nam też pomóc ekipa budowlana lub projektant zaangażowany w proces budowy. Warto też korzystać z innych rzetelnych źródeł informacji, jak np. internetowy poradnik o materiałach budowlanych. Stan surowy otwarty polega na wykonaniu wszystkich ścian zewnętrznych i stropów, więźby dachowej, komina i wewnętrznych schodów betonowych (o ile projekt takie przewiduje). Na tym etapie nie ma jeszcze okien, drzwi ani pokrycia dachowego. Po zrealizowaniu stanu zerowego, czyli zalaniu tzw. płyty (wylewki pod podłogi), przychodzi czas na murowanie ścian. Do najchętniej wybieranych materiałów budulcowych należą bloczki z betonu komórkowego. Są one bardzo popularne ze względu na dostępność, konkurencyjną cenę i łatwy montaż. Są przeznaczone do układania systemem pióro-wpust i można je dowolnie docinać oraz piłować. Do wybudowania ścian będzie też potrzebna zaprawa klejąca i kotwy stabilizujące. 

Układanie stropu w trakcie budowy

Po wybudowaniu ścian przychodzi czas na stropy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są stropy gęstożebrowe, ale znane są też inne technologie wykorzystujące np. prefabrykowane płyty z betonu. Do ich wykonania niezbędne są specjalne pustaki keramzytobetonowe lub betonowe oraz belki nośne, z których budowana jest konstrukcja podtrzymująca bloczki. Ułożony strop wymaga też założenia zbrojenia i zalania betonową nadlewką. Gotową konstrukcję trzeba ustabilizować i podeprzeć słupami oraz belkami szalunkowymi na co najmniej 5 tygodni. 

Zakupy elementów instalacyjnych

Na etapie stanu surowego otwartego na ogół już wiemy, w jaki sposób chcemy ogrzewać budynek. W przypadku kotła grzewczego niezbędna jest budowa komina. Można ją wykonać, korzystając m.in. z gotowych systemów kominowych. W zestawie znajdziemy najczęściej wszystkie potrzebne elementy: rury, obudowę, izolację termiczną i zaprawę klejącą. Z pomocą fachowców trzeba też ustalić, jaka ilość kabli, rurek, złączek, muf, trójników, puszek i osłonek będzie potrzebna do wykonania kompletnej instalacji hydraulicznej i elektrycznej.

Artykuł sponsorowany