Ile kosztuje działka pod budowę domu

Ceny działek pod budowę domu spadają. Najtańsze grunty budowlane można kupić obecnie w województwie podkarpackim, lubuskim i opolskim. Najdrożej wciąż jest na Mazowszu. Przeciętne ceny działek w Warszawie przekraczają 700 złotych za metr kwadratowy.

Popyt na działki rośnie, a ceny spadają

Od kilku lat można zaobserwować spadek cen działek budowlanych o najpopularniejszej wielkości, czyli od 1 do 3 tysięcy metrów kwadratowych. Dodatkowo, oprocentowanie kredytów bankowych jest w ostatnim czasie rekordowo niskie, a ceny materiałów budowlanych ustabilizowały się. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rośnie popyt na działki budowlane, a jednocześnie spadają ich ceny. Na rynku pojawia się coraz więcej działek,
ponieważ wielu właścicieli zaobserwowało ten trend spadkowy i chce sprzedać swoje tereny w cenie, która za kilka miesięcy może być już niemożliwa do osiągnięcia. Obecnie atrakcyjne działki budowlane można znaleźć w wielu serwisach ogłoszeniowych.

Ceny działek zależą od regionu: najdrożej w Mazowieckiem

Zgodnie z wyliczeniami analityków, najdroższe są parcele w województwie mazowieckim. Przeciętna działka budowlana o wielkości 10 arów (1000 metrów kwadratowych) kosztuje tam 235 złotych za jeden metr kwadratowy. Wysokie ceny są także w województwie pomorskim (128 złotych za metr kwadratowy), lubelskim (127 zł/mkw.), małopolskim (124 zł/mkw.) i wielkopolskim (119 zł/mkw.). Najtańsze działki można znaleźć w województwie podkarpackim (67 zł/mkw.), lubuskim (71 zł/mkw.) i opolskim (75 zł/mkw.).

Działka na wsi czy w mieście: gdzie taniej?

Zakup działki w dużej aglomeracji to sporo większy wydatek niż kupno parceli na terenie podmiejskim lub na wsi. Średnia cena 10-arowej działki w Warszawie to 751 złotych za metr kwadratowy, czyli aż 516 złotych drożej niż przeciętna cena ziemi w całym województwie mazowieckim. Za działkę w Poznaniu trzeba zapłacić średnio 408 zł/mkw, a w Krakowie 368 zł/ mkw. Spośród miast wojewódzkich zdecydowanie najtańsze tereny na sprzedaż są dostępne w Gorzowie Wielkopolskim (77 zł/mkw.). Atrakcyjne ceny można znaleźć też w Rzeszowie (145 zł/mkw.) i w Opolu (166 zł.mkw.).