Sauna fińska, rosyjska bania, a może arabski hamman?

Sauna

Chociaż historia sauny jest tak samo długa jak historia ludzkości, to jednak Finom trzeba przyznać główny laur w rozpowszechnianiu tej formy hartowania organizmu. Dość powiedzieć, że statystycznie każda rodzina fińska posiada przynajmniej jedną saunę, a dokładnie rzecz ujmując: jedna sauna przypada na 2,5 mieszkańca Finlandii.

Skąd ta ogromna popularność? Chyba stąd, że ludy północy musiały znaleźć sposób na wspomaganie organizmu, gdy brak jest na tych terenach odpowiedniej ilości słońca. Dość dawno odkryto, że nacieranie ciała śniegiem, kąpiel w lodowatym jeziorze po wyjściu z gorącej sauny, to najlepszy sposób na podniesienie odporności, regenerowanie ciała po wysiłku i po prostu doskonały relaks. W Europie Zachodniej obserwuje się od kilku lat trend na budowanie saun. Te mniejsze są budowane w domach, ale częściej inwestuje się w tradycyjne sauny budowane w ogrodzie.

Rodzaje saun

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje sauny.

 • Sauna sucha (zwana fińską) – temperatura dochodzi w niej do 110°C, a wilgotność powietrza osiąga 10%. Ten typ sauny powoduje dużą potliwość organizmu, ale nie można w niej przebywać dłużej niż 15 minut.
 • Sauna mokra – temperatura w niej dochodzi do 50°C. Nagrzane kamienie umieszczone w saunie podlewa się co pewien czas wodą, w wyniku czego powstaje para.
 • Sauna parowa – inaczej zwana łaźnią.
 • Sauna infrared – elementem nagrzewającym ciało są tu promienniki podczerwieni.

Sauna w domu

Sauna w domu jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Zapewnia intymność, spokój, bezpieczeństwo. O budowie sauny warto pomyśleć już na etapie projektu. Pomieszczenie na nią przeznaczone powinno być bowiem doskonale wentylowane.

Powietrze musi cyrkulować nie tylko w kabinie, ale i w całym pomieszczeniu. Inaczej dojdzie do zagrzybienia, a to generuje kłopoty ze zdrowiem, zamiast pomagać je rozwiązać. W projekcie powinny być zaplanowane odpowiednie przyłącza, odpływ. Warto na domową saunę przeznaczyć większe pomieszczenie, w którym znajdzie się też miejsce na prysznic – trzeba się przecież schłodzić i kącik do odpoczynku.

Sauna – materiał do budowy

Sauna w domu jest pomieszczeniem zamkniętym i odizolowanym. Do jej wykonania niezbędne są materiały dobrej jakości i o odpowiednich parametrach. W samej kabinie powinny panować warunki, które określa się “prawem sumy 110”, co oznacza, że suma temperatury i stopień wilgotności powinny wynosić 110. Wybór materiału do budowy sauny zależy też od jej rodzaju.

Zazwyczaj ściany wewnętrzne powinny być wykonane z dobrej jakości drewna o minimalnej ilości żywicy. Idealnym materiałem jest cedr, ale stosuje się też jodłę kanadyjską, świerk skandynawski. Panele drewniane kładzie się bezpośrednio na izolację z wełny mineralnej. Jeśli do budowy użyte są belki, nie ma potrzeby używania wełny mineralnej Istotnym elementem jest też izolacja, która umożliwia uzyskanie w saunie maksymalnej temperatury w stosunkowo krótkim czasie.

Specjaliści polecają jako materiał izolacyjny płyty styropianowe. Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykonane z dowolnych materiałów. Jeśli chodzi o podłogę, to można wykorzystać wykładzinę z tworzywa sztucznego bądź terakotę. Ważne, by podłoga nie była śliska, dlatego dobrym pomysłem są dodatkowe kratki drewniane, odpowiednio zaimpregnowane.

Sauna – jaki piec?

Montując saunę w domu, inwestorzy najczęściej decydują się na zasilanie elektryczne. W zależności od wielkości pomieszczenia, zastosowany zostanie piec jednofazowy lub trójfazowy. Jeśli w saunie chcemy mieć piec na drewno, niezbędny jest sprawnie działający komin.

Sauna – o czym warto wiedzieć?

Sauna w domu może być wyposażona w standardową, kupowaną w marketach kabinę, można też zdecydować się na budowę własnej, chociaż koszty tej ostatniej są zdecydowanie wyższe. Należy też pamiętać o kilku sprawach, jeśli korzystanie z sauny ma być przyjemne i bezpieczne:

 • Minimalna wysokość pomieszczenia sauny to 2 m.
 • Piec powinien być umieszczony na ścianie wejściowej do kabiny,
 • Drzwi kabiny muszą być otwierane na zewnątrz.
 • Należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.
 • Saunę można wyposażyć w różnego typu akcesoria, które uprzyjemnią w niej pobyt.
 • Należy zadbać o bezwzględną czystość pomieszczenia.
 • Z sauny nie powinny korzystać osoby mające problemy z krążeniem, chorujące na zapalenie stawów, astmę oskrzelową, przewlekłą obstrukcję płuc, kobiety w ciąży, uskarżający się na choroby grzybicze.

Artykuł sponsorowany