Schody ażurowe – sprawdź czy warto montować je w domu

Schody nie tylko pełnią rolę połączenia dwóch lub większej ilości kondygnacji, ale również stanowią dodatkowy element dekoracyjny całego pomieszczenia. Dzięki nim możesz znacznie podnieść atrakcyjność aranżacji Twojego domu lub mieszkania. Obecnie na rynku istnieje wiele różnorodnych wariantów do wyboru. Najbardziej atrakcyjne znajdują się oczywiście w wyższej klasie cenowej, jeśli jednak szukamy tańszych rozwiązań, z pewnością również uda nam się wybrać coś na miarę własnych oczekiwań.

Świetnym wyborem mogą okazać się schody ażurowe. Jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie jeśli chodzi o budynki wielokondygnacyjne. Jeśli i Ty chciałbyś mieć taką konstrukcję w swoim domu, przeczytaj nasz artykuł “Schody ażurowe – sprawdź czy warto montować je w domu” i poznaj zalety oraz wady takiego rozwiązania.

Konstrukcja schodów ażurowych

Cechą wyróżniającą schody ażurowe od tradycyjnych modeli jest z pewnością brak elementów zwanych przednóżkami (są to frontowe ścianki schodów znajdujące się pod każdym stopniem, czasami nazywa się je także podstopnicami). Konstrukcja schodów ażurowych daje wrażenie przezroczystości oraz nadaje nieszablonowego charakteru całości. Pozwala także na lepsze oświetlenie przestrzeni pod klatką schodową. Stopnie w tego rodzaju konstrukcji są jakby zawieszone w powietrzu, dzięki czemu wydaje się ona lekka i subtelna. Jak w przypadku każdych schodów, także i tutaj niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej nośności.

Obecnie najczęściej wybieranym materiałem na schody ażurowe jest drewno. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż odpowiednio przygotowane wygląda wyjątkowo elegancko i dekoracyjnie. Oprócz tego materiału do konstrukcji stosuje się również stal nierdzewną. W sporej ilości przypadków stanowi on idealnie dopełnenie nowoczesnych wnętrz. Szczególnie cenią je osoby nastawione na nowoczesny minimalizm.

Zalety i wady

Z pewnością największą zaletą schodów ażurowych jest ich niezwykła lekkość konstrukcji. Niecodzienna forma tego rozwiązania pozwala również na stosowanie ich we wnętrzach charakteryzujących się nowoczesnym stylem. Schody tego rodzaju na pewno zwrócą uwagę każdej osoby odwiedzającej nasz dom, zachwycając jednocześnie swoim minimalizmem.

Wadą tego rozwiązania może okazać się trudność poruszania się po takich schodach. Ich specyficzna konstrukcja wymaga precyzyjnego stawiania stóp na stopniach zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia. Problematyczną kwestią może okazać się również cena.

Podsumowując, schody ażurowe to z pewnością niezwykłe rozwiązanie architektoniczne. W zależności od upodobań można wybrać model drewniany lub metalowy. Szeroki zakres wariantów obecnych na dzisiejszym rynku z pewnością pozwoli na znalezienie odpowiedniego modelu.