Okna sferyczne

Okna sferyczne są konstrukcjami dedykowanymi dla płaskich dachów. Ich charakterystyczną cechą jest uwypuklona szyba zapewniające bardziej efektywne doświetlenie pomieszczenia. 

Sferyczne okna są z reguły przystosowane do montażu w dachach o kącie nachylenia wynoszącym w granicach 0° – 15°. Producenci proponują okna do płaskich dachów w różnych wersjach i wymiarach. Do wyboru są okna nieotwierane, okna otwierane elektrycznie oraz okna z funkcją antywłamaniową.

Szkło hartowane

Do produkcji okien sferycznych wykorzystuje się hartowane szkło, którego grubość zwykle mieści się w granicach od 4 mm do 6 mm. Szkło stosowane do produkcji okien sferycznych powinno być też odporne na zarysowania.

okna sferyczne

Lekkie zakrzywienie ma praktyczne uzasadnienie

Niektóre okna sferyczne są lekko zakrzywione. Szyby o takiej powierzchni łatwiej utrzymać w czystości. Woda, liście oraz inne zanieczyszczenia szybciej po niej spływają. Konstrukcja okien sferycznych musi spełniać także szereg innych wymagań – w przeciwnym razie jego zastosowanie mogłoby narobić domownikom dużo bałaganu i kłopotliwych usterek.

Okna sferyczne dostępne na rynku spełniają wymagane parametry izolacyjne oraz reprezentują wysoką klasę szczelności. Z perspektywy potencjalnego nabywcy istotne są też takie cechy, jak dobra izolacyjność akustyczna oraz możliwość wyposażenia okna w rolety lub markizy.

fot. tomline43, arex źródło: flickr.com