Płytki ceramiczne – jak stworzyć efektowną aranżację kuchni?

Płytki ceramiczne

Producenci proponują niesamowitą ilość kolorów i wzorów płytek ceramicznych, dzięki czemu urządzanie kuchni może stać się przyjemnością. Niemal w każdym wyposażeniu znajdują się szafki wiszące, a przestrzeń pomiędzy nimi a blatem doskonale wypełniają właśnie płytki ceramiczne. Jak wykorzystać potencjał płytek, aby uzyskać pożądany efekt?

Dlaczego płytki ceramiczne są odpowiednim materiałem do kuchni?

Urządzając kuchnię, warto wybrać płytki ceramiczne ze względu na ich estetykę i praktyczne cechy. Płytki ceramiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością, co jest ważne w często użytkowanych pomieszczeniach. Odznaczają się również odpornością na działanie ognia. Nie są wymagające w kwestii utrzymania czystości, ponieważ nie potrzebują konserwacji ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie zabrudzenia łatwo usunąć przy pomocy wody i podstawowych środków czystości. Ze względu na wykorzystanie do ich produkcji naturalnych surowców nie są toksyczne. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem intensywnej eksploatacji. Kupując płytki kuchenne, należy wziąć pod uwagę następujące parametry: klasę jakości i ścieralności, nasiąkliwość, antypoślizgowość i wytrzymałość.

Czym kierować się przy wyborze płytek kuchennych?

Szeroki wybór wzorów, kolorów i formatów, jaki oferuje salon płytek, powoduje dylematy związane z aranżacją wnętrza. Należy pamiętać, że wykończenie i wystrój kuchni powinny być spójne. Płytki można dobrać do stylu wnętrza i mebli lub najpierw zdecydować się na określony wariant płytek i do nich dopasować całą resztę. Można wykorzystać je jako kontrast dla całej aranżacji, ale musi to być przemyślana decyzja zapewniająca estetyczny i ciekawy efekt. Kafelki nie muszą być jednolite. Ciekawie wygląda ekspozycja danej strefy kuchni. Na przykład przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami warto zagospodarować płytkami w odmiennym stylu. Przy pomocy płytek łatwo organizować przestrzeń w ciekawy sposób. Warto przejrzeć ofertę płytek www.paste-group.pl, aby znaleźć odpowiedni materiał, który stanie się inspiracją do wyboru stylu całego wnętrza. W projektowaniu należy zacząć od przemyślenia ogólnej wizji, a dopiero potem planować szczegóły.

Jakiej wielkości płytki są najlepsze?

Rozmiar płytek zależy od wielkości pomieszczenia. Powinny zostać dopasowane proporcjonalnie do dostępnej przestrzeni, ale nieco większe płytki mogą być też wykorzystywane w małych kuchniach. Nie może być jedynie sytuacji, że powierzchnię zajmie jedna lub dwie pełne płytki, a resztę trzeba będzie przycinać. Z kolei przestronne pomieszczenie nie dyskredytuje drobnej mozaiki – można ją wykorzystać np. na fragmencie ściany lub podłogi. Mozaika gwarantuje możliwość tworzenia mnóstwa fantastycznych kompozycji. Warto pamiętać, że jasne kolory powodują optyczne powiększenie kuchni, a ciemne odwrotnie. Niewielki metraż, gdy na dodatek kuchnia nie jest otwarta na salon, wręcz wymaga zastosowania kolorów, które sprawią, że będzie wydawać się przestronniejsza.