Spraw sobie wyjątkowy domek na działkę

domki letniskowe

Kiedy mamy kawałek ziemi, warto go zagospodarować. W ten sposób nie tylko sprawiamy, że wartość nieruchomości rośnie, ale też dajemy sobie wygodne miejsce na odpoczynek. Wiele zależy od wielkości działki – na małej możemy sobie pozwolić na niewielki budynek, który sprawdzi się w trakcie weekendowego grillowania, ale na większej bez problemu postawimy domek, który pozwoli na wygodny urlop.

Miejska oaza spokoju

Ci, którzy mają lub odziedziczyli po rodzicach czy dziadkach ogródki działkowe w miastach, nawet nie wiedzą, jakimi są szczęściarzami. Mieszkasz w aglomeracji, ale w każdy weekend możesz podjechać nawet na rowerze albo przespacerować się do swojej małej oazy. Odpoczynek, grillowanie, spotkania ze znajomymi, a przy okazji niewielka uprawa najczęściej wykorzystywanych warzyw i owoców. Żyć, nie umierać.

Jednak takie działki często mają jedną zaniedbaną przestrzeń – domek. Stawiane często tylko po to, aby można było schronić się przed nagłym deszczem. Ale nie musi tak być. Można dokonać demontażu i na tym miejscu postawić coś funkcjonalnego i estetycznego. Obecnie domki letniskowe niewielkich rozmiarów (do kilkunastu metrów kwadratowych), są łatwo dostępne, estetyczne i funkcjonalne. Można w nich nawet urządzić mikrosypialnię czy kuchnię polową, co przyda się w momencie, kiedy mamy więcej pracy na działce. Można odpocząć i coś ugotować w przerwie. Świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, ale nie mają czasu na wypady za miasto.

A co z terenem za miastem?

Kiedy mamy do dyspozycji spory teren za miastem, możemy sobie pozwolić na o wiele więcej. Tak naprawdę jesteśmy ograniczeni wyłącznie ukształtowaniem terenu oraz drzewami. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników przy projektowaniu przestrzeni. Najłatwiej mają ci, których działka jest stosunkowo płaska. Wtedy otwiera się przed nami morze możliwości.

Możemy nie tylko dowolnie zagospodarować teren, ale też zdecydować się na całkiem poważną zabudowę. Średnia wielkość działki za miastem to około tysiąca metrów kwadratowych. Na takim metrażu bez problemu możemy stworzyć sobie wspaniałe miejsce do urlopu. Domki letniskowe mające w okolicach 50-60 metrów kwadratowych pozwolą prowadzić normalne życie – z łazienką, kuchnią, salonem i sypialniami. Do tego możemy spokojnie postawić garaż, altanę oraz stworzyć wiele innych miejsc, na które mamy ochotę – skalniak, ogródek warzywny, strefę relaksu czy nawet siłownię na świeżym powietrzu. Możemy zrobić wszystko, na co mamy ochotę.

Warto też zaznaczyć, że wszyscy ci, którzy nie potrzebują aż takiego metrażu lub nie pozwala im na to ukształtowanie terenu, ale szukają wygodnego lokum na krótsze wypady za miasto, mogą skorzystać z oferty domków do 35 metrów kwadratowych. Taki budynek możemy postawić bez konieczności występowania o pozwolenie na budowę, dzięki czemu zyskujemy na czasie i szybciej możemy cieszyć się z relaksu na łonie przyrody.