Dachy płaskie – czym się charakteryzują i jak wybrać najlepsze?

Dachy płaskie

Dachy płaskie, mimo że bardzo popularne poza granicami naszego kraju, w Polsce nadal budzą sporo kontrowersji. Ta prosta konstrukcja wydaje się wielu osobom mało funkcjonalna i nastręczająca wielu kłopotów podczas użytkowania. Czy jest to słuszny pogląd? Jak poradzić sobie z odwodnieniem dachów płaskich? 

Na jakie problemy mogą natrafić właściciele dachów płaskich?

Dach płaski ma konstrukcję z wynoszącym kilka procent nachyleniem. Elementem nośnym jest strop, na którym opiera się cała konstrukcja nośna pokrycia. Na wierzch kładzie się najczęściej warstwowo masę bitumiczną. Przy takim rozwiązaniu między pokryciem a ociepleniem pozostawia się wolną przestrzeń. Jej zadaniem jest gromadzenie wilgoci, którą odprowadza się na zewnątrz przez przeznaczone do tego otwory wentylacyjne. 

Odwodnienie dachów płaskich jest najbardziej problematyczną kwestią podczas ich użytkowania. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed wilgocią warto zastosować nowoczesny system Galeco dachy płaskie. Podstawą systemu jest syntetyczna membrana gumowa o długiej żywotności. Dzięki niej każdy dach ma zapewnioną hydroizolację detali dachowych. Jest to idealne rozwiązanie dla wielu zastosowań na płaskich dachach obiektów mieszkalnych.

Zalety dachu płaskiego 

Dach skośny popularny przez lata pomału ustępuje miejsca tradycyjnym konstrukcjom, jakim jest dach płaski. Odprowadzenie na nim wody deszczowej, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów nie stanowi większego problemu. Za tym rozwiązaniem przemawia jego cena, która nie wzrasta znacząco nawet jeśli decydujemy się na skomplikowaną konstrukcję bryły budynku. Jeśli postawimy na konstrukcję opartą na płaskim dachu, zwiększy się też automatycznie powierzchnia użytkowa poddasza. 

Dach płaski możemy zagospodarować w różnorodny sposób. W przypadku wyższych budynków można stworzyć na ich powierzchni taras widokowy. W przypadku typowych domów jednorodzinnych warto zbudować klasyczny taras lub tzw. dach zielony, na którym wykonać możemy miniaturę ogrodu. Taka przestrzeń zachęca do odpoczynku i stanowi alternatywę dla klasycznego ogrodu. 

Na jakie problemy można napotkać jeśli zdecydujemy się na dach płaski?

Mimo że w dachach płaskich można dostrzec wiele pozytywów, istnieje też kilka mankamentów, które należy brać pod uwagę. Problemem może być odśnieżenie go zimą. Klasycznie położony dach jest też bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie systemu dachu odwróconego.

artykuł sponsorowany