Stan wykończenia domu: stan surowy, deweloperski i pod klucz

stan surowy

Planujesz budowę lub kupno domu czy mieszkania od dewelopera? Aby wiedzieć, co dokładnie kupujesz i jaki zakres prac powinien wykonać deweloper, musisz dobrze się zorientować, jakiego standardu wykończenia domu dotyczy Twoja oferta. Jakie są etapy wykończenia domu? Czym różni się stan surowy zamknięty od stanu otwartego? Co oznacza stan deweloperski a pod klucz? Podpowiadamy!

Stan zerowy

Pierwszym etapem budowy domu lub budynku wielorodzinnego jest stan zerowy. Oznacza on budowę zakończoną na etapie wylania fundamentów, ich izolacji, czyli na podkładzie pod podłogę na parterze domu.

Jakie prace wchodzą w skład stanu zerowego? Będzie to wytyczenie budynku na działce, wykop pod fundamenty, wylanie fundamentów i ich zaizolowanie oraz drenaż opaskowy. W przypadku domu z piwnicą do etapu zerowego zalicza się też wykonanie posadzki w piwnicy, budowa stropu nad piwnicą i schodów do niej.

W zakres prac do stanu zero wchodzi również budowa przepustów na przyłącza, instalacja kanalizacji w gruncie, wykonanie innych instalacji, takich jak np. prace niezbędne przy gruntowej pompie ciepła i zalanie gruntu betonem podkładowym. Po tych pracach zaczyna się wznoszenie ścian, co oznacza wejście w kolejny etap budowy domu, jakim jest stan surowy otwarty.

Stan surowy otwarty

Dom w stanie surowym otwartym ma już wymurowane ściany nośne, działowe i stropy. Na tym etapie wykończenia domu montuje się również kominy, buduje więźbę dachową, a dach otrzymuje pokrycie (czasem tylko tymczasowe). Prace niezbędne przy doprowadzeniu domu do stanu otwartego surowego to także budowa schodów.

Stan surowy otwarty, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że dom jest „otwarty”, a więc nie ma jeszcze stolarki okiennej i drzwiowej. Ważną kwestią jest więc odpowiednie jego zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zwykle okna osłania się na jakiś czas deskami czy folią. Większość wykonawców i inwestorów stara się jednak dom jak najszybciej doprowadzić do stanu surowego zamkniętego, czyli zamontować okna, drzwi i bramy garażowe, aby budynek był zabezpieczony przed działaniem mrozu i nadchodzącym sezonem zimowym.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty oznacza zamknięcie mniej więcej połowy całościowych prac przy budowie domu. Warto wiedzieć, że w prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji tego etapu wykończenia domu. Oznacza to, że musisz bardzo dokładnie ustalić zakres konkretnych prac z deweloperem czy wykonawcą, bo w praktyce na stan surowy zamknięty mogą składać się różne prace.

Zazwyczaj dom w stanie surowym zamkniętym posiada zamontowaną stolarkę drzwiową i okienną oraz bramę garażową, a dach nie tylko ma więźbę dachową, ale jest już pokryty docelowym materiałem, np. dachówką ceramiczną albo cementową. W domu stoją ściany fundamentowe, działowe, ściany na piętrze i parterze oraz, oczywiście, stropy.

Aby w domu można było zamieszkać, trzeba teraz wykonać szereg prac wykończeniowych, które zazwyczaj pochłaniają tyle samo, jeśli nie więcej, budżetu, jaki trzeba było wydać na stan surowy zamknięty.

Jeśli kupujesz gotowy dom od dewelopera, zazwyczaj otrzymasz go w stanie deweloperskim lub jako dom pod klucz. Czy się różnią od siebie te dwa standardy wykończenia domu?

Zobacz: Segmenty Wawer: hdkinvest.pl/

budowanie domu

Stan deweloperski

Dużą część nowo budowanych domów i mieszkań w Polsce oddaje się do użytkowania właśnie w stanie deweloperskim. Podobnie jednak jak w przypadku stanu surowego zamkniętego, nie funkcjonuje u nas jasna i określona przepisami definicja stanu deweloperskiego.

Co to oznacza w praktyce? Że każdy deweloper może rozumieć tę definicję inaczej, a co za tym idzie, trzeba bardzo dokładnie ustalić zakres prac, które deweloper i jego wykonawcy powinni wykonać przed oddaniem lokalu czy domu właścicielom.

Najczęściej stan wykończenia zwany deweloperskim obejmuje taki zakres prac jak montaż instalacji (ale już nie montaż urządzeń), wykonanie tynkowań wewnętrznych (i zewnętrznych elewacji), termoizolację, zainstalowanie grzejników i systemów wentylacji oraz przygotowanie ścian do malowania. Niektórzy deweloperzy rozszerzają ten standard wykończenia o malowanie ścian, ocieplenie poddasza czy wykonanie ogrodzenia wokół domu.

Dom czy mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się więc do zamieszkania. Trzeba w nim najpierw wykonać szereg prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian czy wybór okładziny podłogowej, a także wykończyć kuchnię i łazienkę, wstawić AGD, sprzęty sanitarne oraz meble i zamontować oświetlenie. Podsumowując – budynek z zewnątrz jest już gotowy, ale wewnątrz wymaga jeszcze szeregu prac wykończeniowych.

Kupno domu czy budowa

Stan pod klucz

Ostatnim z etapów wykończenia domu jest stan pod klucz. Oznacza on, że dom jest już całkowicie gotowy do zamieszkania. Aby ze stanu deweloperskiego przejść do stanu pod klucz, trzeba więc wykonać biały montaż (podłączyć wannę, umywalkę, wc i baterie), pomalować ściany farbą (lub wykończyć je w inny sposób), położyć płytki ścienne i podłogowe. Do stanu pod klucz zalicza się też zwykle montaż drzwi wewnętrznych i parapetów, montaż mebli pod zabudowę (np. w kuchni, przedpokoju, sypialni).

Stan pod klucz – dowiedz się więcej: hdkinvest.pl/stan-surowy-deweloperski-deweloperski-pod-klucz-roznice/

Który stan wykończenia będzie dla mnie najlepszy?

Stan deweloperski a pod klucz? Który stan wykończenia domu jest lepszy? Odpowiedź brzmi: to zależy! Warto natomiast dobrze przemyśleć sprawę jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem.

Jeśli wolisz zapłacić więcej, ale oszczędzić czas, mieć z głowy część prac wykończeniowych, nie chcesz samodzielnie kontaktować się z wykonawcami, wybierać materiały i urządzenia, stan pod klucz będzie dobrym rozwiązaniem.

Minusem tego standardu wykończenia jest jednak jego wyższa cena, a także ryzyko, że oferowane przez dewelopera rozwiązania nie będą Ci odpowiadać. W przypadku stanu pod klucz najważniejszą kwestią jest więc dokładnie przeanalizowanie umowy z deweloperem. Musi ona zawierać bardzo szczegółowe informacje na temat montowanych urządzeń i materiałów, których użyje wykonawca. Deweloper powinien też przekazać Ci faktury, gwarancje i instrukcje obsługi wszystkich sprzętów, które się znajdą w Twoim domu.

Jeśli zależy Ci, aby wykończyć mieszkanie lub dom w stylu, który lubisz, chcesz zatrudnić do tego celu architekta wnętrz lub samodzielnie wybierać materiały i nadzorować poszczególne etapy, lepszym standardem będzie stan deweloperski, który daje możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. 

Zdjęcia pixabay.com