Styl Art Déco sposobem na urządzenie domu

Artdeco

Art Déco ma bardzo wielu zwolenników. Charakteryzuje się połączeniem elegancji i urokliwości drewna. Sama nazwa tego stylu pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę dekorowania.

Art déco – założenia ogólne

Wszystkie pomieszczenia urządzane w stylu art déco charakteryzują się zachowaniem symetrii i powtarzalnością elementów wzorniczych, a one same nawiązują przede wszystkim do kultury Orientu. Najczęściej używanymi kształtami geometrycznymi w tym stylu są: prostokąty, trójkąty czy kwadraty o wyraźnych konturach. Przeplatają się one z opływowymi łukami, kulami oraz walcami.

Ściany i podłogi

Jeśli chodzi o kolorystykę to w stylu art déco dominują przede wszystkim monochromatyczne barwy, urozmaicone jedynie dodatkami o bardzo intensywnych kolorach. Podłogi bardzo często wykładane są czarno-białymi kafelkami, wysoko połyskującym parkiet lub eleganckim marmurem.

A co z dodatkami?

Najważniejsze jest to, aby dodatki nawiązywały do stylistyki retro. Idąc tym torem – mile widziane są lampy z abażurem, różnego rodzaju bibeloty z kolorowych szkiełek, witraże, a także stylizowane radia czy gramofony. Bardzo często wykorzystuje się też plakaty reklamowe, grafiki oraz błyszczące lustereczka, wysokie wazony czy też rzeźby z brązu.

Jakie meble?

Meble, które odnajdziemy we wnętrzach urządzonych w stylu art déco łączą w sobie nowoczesność i bogatą tradycję. Przy ich wykonywaniu nie liczy się jedynie wygląd, ale i to, aby były wygodne oraz funkcjonalne. Staranność ich produkcji sprawia, iż wyglądają jakby przywieziono je wprost z najlepszych warsztatów rzemieślniczych. Jednak ważną zasadą jest to, aby żaden walor estetyczny nie utrudniał ich użytkowania.

Art déco jest więc synonimem luksusu i kontrastu, co więcej kicz i tandeta to słowa, których znaczenie jest w nim obce. Meblem, który z pewnością spotkamy w każdym wnętrzu jest masywna, mocno dekorowana komoda lub sofa tapicerowana prawdziwą skórą.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https:/www.maxelektro.pl.