Studia w Poznaniu – lepiej na ich okres wynająć mieszkanie, czy pomyśleć przyszłościowo i je kupić?

mieszkanie w Poznaniu

Studia to jeden z najważniejszych okresów w życiu młodego człowieka. Jest to moment, w którym tak naprawdę ludzie stają się dorośli, zaczynają być (w mniejszym lub większym stopniu) samowystarczalni i uczą się wartości pieniądze. Jedną z podstawowych decyzji, jaką muszą podjąć, jest wynajem mieszkania.

I tutaj nasuwa się pytanie zadane w tytule. Czy lepiej wynająć mieszkanie, czy kupić je po to, aby służyło nam jeszcze długo po studiach?

Kryteria wyboru

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, są ceny mieszkań w Poznaniu. Okazuje się, że cena małego mieszkanka oscyluje (w zależności od okolicy) w granicy od 150 do 350 tys. zł i mówimy tutaj o mieszkaniu od 30 do 50 metrów kwadratowych. Jest to znaczna kwota, zwłaszcza dla większości studentów, którzy zwykle nie dysponują zbyt dużymi funduszami. Czy zatem muszą oni zrezygnować z zakupu własnego lokum? Okazuje się, że nie. Po pierwsze obecnie o wiele łatwiej dostać kredyt, który pozwoli na zakup mieszkania. Banki wyciągają rękę w stronę klienta głównie dlatego, że duża konkurencja na tym rynku sprawia, że muszą dbać o ludzi, którzy decydują się na korzystanie z ich usług. Dlatego umowy kredytowe są coraz bardziej korzystne. Po drugie powstał program „Mieszkanie dla Młodych” zastępujący „Rodzinę na swoim”. Program ten opłaca część kredytu, a także dopłaca do wkładu własnego, przez co koszty kupna mieszkania obniżają się. Obecnie wygląda to w następujący sposób (źródło: https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych):

–dopłata do 50 metrów kwadratowych mieszkania,

– 10% dopłaty dla osób samotnych lub rodzin bezdzietnych,

–15% dopłaty dla rodzin z dziećmi.

Decyzja ostateczna

Warto zatem zastanowić się nad zakupem mieszkania. Po pierwsze ze względu na koszty związane z najmem, po drugie, bo dobrze wykorzystać moment, kiedy na rynku są atrakcyjne oferty. Estetyczne i przede wszystkim własne lokum to gwarancja dobrego samopoczucia, spokoju, a co za tym idzie – dobrych warunków do nauki. Taki zakup może być też bodźcem do tego, aby wzbudzić w młodym właścicielu poczucie odpowiedzialności, co może zaprocentować w przyszłości.