Szlifierki – rodzaje, zastosowanie

szlifierki

Szlifierki to narzędzia stosowane w obróbce materiałów takich jak drewno, metal, żywice epoksydowe i inne wymagające nadania ostatecznego kształtu, wyżłobienia czy wypolerowania.

Zastosowanie szlifierek jest bardzo szerokie – od produkcji i renowacji mebli, po budownictwo, gdzie najczęściej stosuje się je do polerowania powierzchni. Każdy kto remontował swój dom (lub mieszkanie) zna i docenia wartość dobrej szlifierki. Niestety to doskonałe narzędzie nie jest do wszystkiego. Zależnie od potrzeb szlifu i materiału poddawanego obróbce, musimy dobrać odpowiednie narzędzie.

Szlifierki mimośrodowe

Najpopularniejszymi szlifierkami są  szlifierki mimośrodowe, z uwagi na szerokie zastosowanie.  Dzięki elastycznemu talerzowi zastosowanemu w tej szlifierce można poddawać obróbce elementy płaskie i wklęsłe. Talerz może wykonywać ruch obrotowy oraz oscylacyjny. To pozwala na dowolne kształtowanie szlifowanej powierzchni. Uwaga! Szlifierki mimośrodowe nadają się do obróbki drewna i metalu. Można nimi szlifować karoserię samochodu, rury i inne elementy metalowe.

Szlifierki oscylacyjne

Szlifierki oscylacyjne to doskonałe narzędzie do polerowania drewnianych i płaskich powierzchni.  Można nimi polerować także przedmioty zaokrąglone, lub nadać im taki kształt. Ten typ szlifierek wyposażony jest w płaską, prostokątną stopę wykonującą ruch wahadłowy. Niektóre z nich są wyposażone w system odsysania pyłu, dzięki czemu łatwiej jest prowadzić prace na większych powierzchniach. Przy zakupie takiej szlifierki warto zwrócić uwagę na sposób zamontowania elementu ściernego. Łatwość wymiany tego elementu  powinna tu współgrać z solidnym zabezpieczeniem przed wysuwaniem się podczas pracy urządzenia.

Szlifierki typu delta

Są to urządzenia działające tak samo jak szlifierki oscylacyjne. Różnią się kształtem stopy, która jest zakończona w szpic. Służą do obróbki równych powierzchni. Za ich pomocą można usunąć stary lakier i wyrównać okienną, drewnianą ramę. Można również oszlifować stół i inne drewniane elementy. Nadaje się również do usuwania rdzy z powierzchni metalowych. Rozmiar stopy w szlifierce typu delta wynosi od 125 do 230 mm. Prędkość obrotowa na minutę to 12000 – 27000 oscylacji. Im szybsza tym dokładniejszy szlif. Ważna też jest amplituda oscylacji. Za jej pomocą określa się jak bardzo stopa urządzenia będzie się wychylała w czasie pracy. Im większa mimośrodowość tym lepszy efekt szlifowania.

 Szlifierki kątowe

Popularne kątówki służą przede wszystkim do cięcia metalu, betonu, ceramiki itp. Najczęściej są używane przy przycinaniu prętów zbrojeniowych, blachy, oraz glazury i terakoty. Szlifierki kątowej można również użyć do wstępnego szlifowania twardych powierzchni. Nie nadają się one natomiast do polerowania materiału. Przy wyborze kątówki należy zwrócić uwagę na rodzaje dostępnych tarcz, w których wyróżniamy te do cięcia o średnicy od 1 do 3 mm, oraz te do szlifowania o grubości około 6 mm. Poza tym inne tarcze służą do cięcia betony, ceramiki, kamienia a inne do obróbki metalu.

Szlifierki taśmowe

W stolarniach, warsztatach, wszędzie tam gdzie obróbce poddaje się drewno o dużej powierzchni nieodzowne jest użycie szlifierek taśmowych. Dzięki zastosowaniu taśmy, która przesuwa się zawsze w linii prostej, praca taką szlifierką pozwala na szybko wykonane szlify z dużą precyzją. Szlifierki taśmowe są bardzo dokładne. Można nimi wykonać obróbkę niewielkich elementów i nadać im dowolny kształt. Tych szlifierek używa się również na kole kontaktowym. Najbardziej precyzyjną pracę wykonują urządzenia z regulowaną szybkością co pozwala na dokładną i szybką obróbkę.

To jaką szlifierkę należy wybrać zależne jest od rodzaju, kształtu i wielkości powierzchni przeznaczonej do szlifowania. Szeroki wybór szlifierek znajdą Państwo w sklepie  https://www.expondo.pl/szlifierki/.