Szukasz mieszkania? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie i wynajmie

Wynajem lub zakup mieszkania

Wynajem lub zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, z którą powiązany jest przecież komfort naszego życia. Przed jej podjęciem należy więc poszerzyć nieco wiedzę na temat nieruchomości, dzięki czemu uda się zminimalizować ryzyko takiej transakcji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych porad odnośnie wyboru lokum, a także podpowiadamy, gdzie można znaleźć najlepsze oferty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lub wynajmie mieszkania? Najważniejsze jest oczywiście wnętrze mieszkania. Koniecznie trzeba sprawdzić ogólny stan techniczny, który nie jest widoczny na wejściu. Warto dowiedzieć się, kiedy ostatnio wymieniana była instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna. Nie bez znaczenia jest stan drzwi, okien, ścian i podłóg. Należy sprawdzić, czy gdzieś nie pojawił się grzyb, co czasami jest trudne w ocenie, ponieważ grzyb może być przykryty tapetą. Trzeba dowiedzieć się także jaki typ ogrzewania występuje w mieszkaniu.

Samo mieszkanie powinno robić wrażenie, natomiast nie inaczej sprawa wygląda z elewacją. Przykładów pięknych mieszkań w budynkach o fatalnym stanie, jest bardzo dużo. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy budynek był ocieplany, jak prezentuje się od strony wizualnej oraz jak wygląda klatka schodowa. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, powinniśmy również sprawdzić okolicę. Wiele osób popełnia błąd i na pierwszy spacer wybierają się już po sfinalizowanej transakcji. Może się potem okazać, że okolica nie jest atrakcyjna, a najbliższy supermarket znajduje się kilkanaście kilometrów dalej.

Czy warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości? Wciąż najwięcej osób decyduje się szukać idealnego lokum na własną rękę. Jest to rozwiązanie, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Ofert na rynku jest mnóstwo i wybór najlepszej z nich, nie jest łatwy. Nawet jeśli znajdziemy ciekawe ogłoszenie, musimy sprawdzić, czy faktycznie pokrywa się ono z prawdą – właściciele czasami koloryzują faktyczny stan mieszkania. Skorzystanie z usług agencji może znacznie ułatwić i przyspieszyć cały proces. Na pierwszym spotkaniu z agentem przedstawiamy mu nasze wymagania co do przyszłego lokum, a potem czekamy na efekty, zajmując się swoimi sprawami. Po określonym czasie agent przygotuje dla nas listę najciekawszych ofert – sporym atutem jest fakt, że mogą to być mieszkania, których ogłoszeń nie było w Internecie. Naszym zadaniem będzie już tylko wybranie jednej, z kilku przygotowanych ofert.

Ponadto wynajęcie bądź zakup mieszkania przy pomocy agenta jest bezpieczniejszy. To właśnie agent nieruchomości sprawdzi za nas stan poszczególnych mieszkań, a także będzie negocjował najlepsze warunki z właścicielem. Rozwiązanie wydaje się wręcz idealne, ale pomoc biura nieruchomości kosztuje, dlatego trzeba przygotować się na dodatkowe koszty. Co wybrać? Osoby, które wolą zachować gotówkę i mają czas, mogą skorzystać z opcji bezpośredniego najmu. Natomiast jeśli ktoś dysponuje dodatkową gotówką i chce zminimalizować ryzyko, powinien skorzystać z pomocy biura nieruchomości.

Jak szukać mieszkania na wynajem? Coraz więcej osób dodaje swoje oferty na serwisach ogłoszeniowych. Polecamy skorzystanie z portalu ogłoszeniowego Pokato.pl, gdzie można bezpłatnie zamieszczać ogłoszenia dotyczące mieszkań. W kategorii „nieruchomości”, możemy znaleźć mieszkania na sprzedaż i na wynajem łącznie z proponowaną ceną i zdjęciami. Poszukiwania idealnego lokum znacznie ułatwia wyszukiwarka, która pozwala na podanie szczegółowych informacji, takich jak m.in.:

  • przedział cenowy,
  • liczba pokoi,
  • liczba pięter,
  • głośność,
  • ogrzewanie.

W razie zainteresowania danym ogłoszeniem możemy je zaobserwować, aby potem do niego wrócić i skontaktować się z użytkownikiem. Ponadto portal oferuje również możliwość dodawania ogłoszeń przez osoby, które poszukują lokum. W ogłoszeniu możemy podać preferowane miejsce i cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy przeszukiwać wszystkich ogłoszeń. Zarówno poszukujący mieszkania, jak i właściciele nieruchomości, znajdą tu z pewnością coś dla siebie.